سناریوی جدید صهیونیست‌ها برای جنوب یمن

۰۸ تیر ۱۳۹۹ | ۱۰:۲۵ کد : ۹۶۱ تحلیل راهبردی
تعداد بازدید:۸۰
به نظر می‌رسد تحولات جاری در یمن در سایه انتشار یک مقاله در یک رسانه صهیونیستی و دوست خواندن شورای انتقالی جنوب یمن برای تل‌آویو وارد مرحله جدیدی شود
سناریوی جدید صهیونیست‌ها برای جنوب یمن

به تازگی گزارشی از سوی یک رسانه صهیونیستی منتشر شده که می‌توان آن را به مثابه یک بمب خبری در خصوص نقشه‌های رژیم صهیونیستی در قبال یمن دانست. روزنامه صهیونیستی «اسرائیل هیوم» وابسته به «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در گزارشی تحت عنوان دوست مخفی جدید رژیم صهیونیستی در یمن نوشت: «یک حکومت جدید در جنوب یمن به ریاست «عیدروس قاسم عبدالعزیز الزبیدی» ارتباطات خوبی با رژیم صهیونیستی دارد. مذاکرات محرمانه‌ای میان مقاماتِ رژیم صهیونیستی و دولتِ حاکم بر جنوب یمن در جریان است.»

در این گزارش نوشته شده است: «شورای انتقالی جنوب یمن کنترل این منطقه را به دست گرفته است. الزبیدی پیش از این از همکاریِ مثبت خود با صهیونیستی‌ها خبر داده بود. «هانی بن بریک»، معاون سابق رئیس شورای انتقالی جنوب یمن نیز پیش از این از لزومِ عادی سازی روابط میانِ کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی سخن گفته است. جنگ در یمن وارد مرحله جدیدی شده چرا که شورایِ انتقالی جنوب از ائتلافِ سعودی فاصله گرفته است. دولت شورای انتقالیِ جنوب یمن در نزدیکیِ یکی از مهم‌ترین تنگه‌هایِ راهبردی و مشخصاً در نزدیکیِ باب المندب میان دریای سرخ و خلیج عدن و کانالِ سوئز مستقر شده است.» منابع صهیونیستی نیز اعلام کردند که تل‌آویو خود را برای برگزاری دیگر نشست‌های محرمانه با شورایِ انتقالی جنوب یمن آماده می‌کند.

عناصر وابسته به شورای انتقالی جنوب یمن تحت حمایتِ امارات قرار دارند و به تازگی کنترلِ کامل مجمع الجزایرِ راهبردی ُ سُقطری را به دست گرفته‌اند. گفتنی است که شورای انتقالی جنوب یمن در سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۶) پس از برکناری «عیدروس الزبیدی»، استاندار پیشین عدن با حمایتِ ابوظبی تشکیل و هدف آن استقلال مجدد بخش جنوبی یمن اعلام شد. این میزان از توجه رژیم صهیونیستی به تحولات یمن به ویژه بخشِ جنوبی آن در شرایط کنونی بسیار قابل تأمل است. صهیونیست‌ها که از هیچ فرصتی برای تقویت روابط خود با محیط پیرامونی با هدفِ ایجاد حلقه امن برای خود فروگذار نمی‌کنند اینبار به سراغ جنوب یمن رفته و تمرکز خود را بر روی برقراری رابطه با یک حاکمیتِ دست نشانده در این منطقه قرار داده‌اند.

مسأله‌ای که در خصوص تحولات یمن و به صورت کلی کشورهایِ منطقه باید به آن توجه کنیم، بحث تجزیه و روی کار آوردن حاکمیت‌های دست نشانده است. اگر به تحولات کشورهایی نظیر سوریه، عراق، لیبی و … نگاه کنیم متوجه می‌شویم که تلاش‌های کشورهایِ مداخله‌گر، حولِ محور تجزیه این کشورها به بخش‌های مختلف تحت نظارت دولت‌های دست نشانده می‌چرخد. همین مسأله در یمن نیز صدق می‌کند. به راه انداختن مجدد بحثِ جدایی جنوب یمن از این کشور از سوی کشورهایی نظیر امارات و عربستان به شدت دنبال می‌شود و این ۲ کشور به دنبال آن هستند که بخش‌هایی از خاک یمن را به نفع خود جدا کرده و به نوعی آن را بین خود تقسیم کنند. عربستان سعودی به دنبال به دست گرفتن کنترل استان المهره در شرق یمن است و امارات نیز به سمت استان‌های حضرموت و عدن و الساحل حرکت می‌کند. البته باید گفت که کنترل این مناطق به همراهِ بنادر و فرودگاه‌های مهم تا حد زیادی در دست عناصر تحتِ حمایت این کشورها است و آن‌ها به تحقق خواسته‌های خود در یمن نزدیک شده‌اند.

ائتلاف سعودی که از ابتدا به بهانه بازگرداندن قدرت به دولتِ مستعفی یمن در برابر نیروهای انصارالله، حمله نظامی به این کشور را آغاز کرد بعد از گذشت چند سال از آغاز تجاوز، اکنون به دنبالِ تجزیه یمن و به نوعی سهم خواهی از مناطقی از این کشور است. اقداماتِ اماراتی‌ها و سعودی‌ها در تکه تکه کردن یمن به قدری آشکار بوده که حتی صدای دولت مستعفی این کشور، مستقر در ریاض را نیز درآورده و مسئولان این دولت که تحتِ حمایت عربستان هستند بارها نسبت به خطرِ تجزیه یمن به دست ریاض و ابوظبی هشدار داده‌اند. در این بین رژیمِ صهیونیستی نیز خود را از معرکه تجزیه یمن دور نکرده چرا که منافع‌اش را در جدایی جنوب یمن می‌بیند. از همین رو تلاش دارد تا با برقراریِ روابط مثبت با شورای انتقالیِ جنوب، برای تحققِ هدفش تلاش کند.

اهمیت تنگه باب‌المندب و دریای سرخ برای صهیونیست‌ها

هرگونه تجزیه یمن و جدایی مناطقِ مختلف این کشور به ویژه جنوب آن می‌تواند مسیر را برایِ نفوذ رژیم صهیونیستی در این کشور باز کند چرا که تل‌آویو همواره به تنگه باب المندب به عنوان یک منطقه راهبردی در قبال امنیت خود می‌نگرد. در سال ۲۰۱۴ بنیامین نتانیاهو در سایه تحولات یمن و پیشروی‌های نیروهای انصارالله نسبت به کنترل آن‌ها بر تنگه باب‌المندب هشدار داد؛ این هشدار بیانگر میزانِ نگرانی صهیونیست‌ها نسبت به قدرت گرفتن انصارالله در این منطقه راهبردی است. تل‌آویو همواره به تحولات دریای سرخ و دستاوردهایِ دریایی نیروهای انصارالله در این منطقه با نگرانی می‌نگرد. بیشترین نگرانی رژیم صهیونیستی در قبال یمن آن است که اراضی اشغالی توسطِ نیروهای انصارالله یمن مورد حمله موشکی قرار بگیرد؛ تهدیدی که مسئولان جنبش انصارالله به مناسبت‌های مختلف از آن صحبت کرده‌اند؛ بنابراین صهیونیست‌ها از هر گونه تجزیه در یمن و قرار گرفتن یک دولت دست نشانده در جنوب این کشور استقبال می‌کنند.

پیش از این، رژیم صهیونیستی برای آنکه به دریای سرخ بیش از پیش نزدیک باشد دو پایگاه «رواجیات» و «مک‌هلاوی» را در مرزهای سودان ایجاد کرد تا بتواند به باب المندب نزدیک شود. تنگه باب المندب، دریایِ سرخ را از خلیج عدن و اقیانوس هند جدا می‌کند همچنین دو قاره آفریقا و آسیا را از یکدیگر جدا می‌کند و از موقعیت راهبردی بالایی برخوردار است. اهمیت این منطقه از آن رو است که تنها طی سال ۲۰۱۶ (سال ۱۳۹۵) روزانه ۴ میلیون و هشتصد هزار بشکه نفت خام و مشتقاتِ نفتی از این منطقه به سمت اروپا، آمریکا و آسیا روانه شد. نکته جالب آنکه رژیم صهیونیستی با کشور یمن در سال ۱۹۹۵ بر سر جزایر راهبردی «حَنیش» وارد نبرد شده و در آن زمان به مقاماتِ اریتره برای به دست گرفتن کنترل این جزایر کمک کرد. در حال حاضر نیز نیروی دریایی رژیم صهیونیستی در اریتره یک پایگاه نظامی دارد.

رژیم صهیونیستی تلاش دارد در برابر سیاستِ محاصره رژیم صهیونیستی توسط محور مقاومت، حلقه امنی در اطراف خود ایجاد کرده و با نفوذ در جنوب یمن، تهدیداتِ انصارالله را خنثی کند. تل‌آویو به‌زعم خود می‌کوشد حلقه آتش ایجاد شده توسط محور مقاومت در منطقه ایران، سوریه، لبنان، عراق، فلسطین و یمن علیه خود را شکسته و از عناصرِ وابسته به خود یا دستِ کم عناصری که روابط خوبی با صهیونیست‌ها دارند حمایت کند. در نهایت باید دید که گام بعدی صهیونیست‌ها برای نوشتن یک سناریویِ جدید در جنوب یمن چیست و واکنشِ کشورهای عربی و اسلامی به این مسأله چه خواهد بود.

منبع تحلیل: خبرگزاری مهر

 

توضیح:

«گزارشات و تحلیل‌های راهبردی ارائه شده از منابع معتبر داخلی و خارجی صرفاً برای آشنایی و تنویر افکار نخبگان و مدیران راهبردی کشور با تحلیل‌های راهبردی روزآمد بوده و لزوماً منطبق با دیدگاه‌ها و نظرات دانشگاه عالی دفاع ملی نمی‌باشد.»

کلید واژه ها: رژیم صهیونیستی تنگه باب المندب مقاومت یمن انصارالله


نظر شما :