آمریکا موشک بالستیک قاره‌پیما آزمایش کرد

تعداد بازدید:۱۸۴
آمریکا موشک بالستیک قاره‌پیما آزمایش کرد

نیروی هوایی ارتش آمریکا روز سه‌شنبه (۱۴ مرداد ۱۳۹۹) اعلام کرد که آزمایش موشکِ «مینت‌من- ۳» در پایگاه «واندنبرگ» در ایالتِ کالیفرنیا انجام شده و به سوی هدفی در اقیانوس آرام شلیک شد.

«اومار کولبرت»، از فرماندهان نیروی هوایی آمریکا با انتشار بیانیه‌ای خاطرنشان کرد که انجام این آزمایش‌ها برایِ حفظ و پایداری سامانه تسلیحات هسته‌ای مینت‌من- ۳ حائز اهمیت است. نیروی هوایی ارتش آمریکا اعلام کرد که این آزمایش واکنشی به تحولاتِ جهانی نیست. زمان انجام این آزمایش‌ها سه تا پنج سال زودتر تعیین شده و برنامه‌ریزی برای انجامِ آن ۶ ماه تا یک سال به طول می‌انجامد.

این آزمایش در حالی انجام شده که آمریکا از چندین پیمان مهم جهانی از جمله پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد با روسیه خارج شده است؛ اقدامی که به عقیدۀ تحلیلگران می‌تواند سرآغاز یک جنگ سرد دیگر باشد. این پیمان در روز هشتم ماه دسامبر سال ۱۹۸۷ بین «میخائیل گورباچف»، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی و «رونالد ریگان»، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا امضاء شد. بر اساس این پیمان، توسعه و کاربردِ تمام موشک‌های هسته‌ای و غیرهسته‌ای کوتاه و میان‌برد به استثنایِ موشک‌های دریایی ممنوع شد. آمریکا روز دوم ماه اوت سال ۲۰۱۹ (۱۱ مرداد ۱۳۹۸) از این پیمان خارج شد و روسیه نیز متعاقب آن این سند را ترک کرد.

منبع خبر: شبکۀ العالم

کلید واژه ها: آمریکا


نظر شما :