شمار نظامیان آمریکایی در افغانستان تا پایان ماه نوامبر به زیر ۵ هزار نیرو می‌رسد

تعداد بازدید:۱۹۷
شمار نظامیان آمریکایی در افغانستان تا پایان ماه نوامبر به زیر ۵ هزار نیرو می‌رسد

«مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا روز شنبه (۱۸ مرداد ۱۳۹۹) طی مصاحبه‌ای تصریح کرد که ایالات متحده آمریکا قصد دارد تا پایان ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ (اواسط آذر ماه ۱۳۹۹)، تعدادِ نظامیان آمریکایی در افغانستان را به زیر پنج هزار نیرو کاهش دهد. اظهارات رئیس پنتاگون در حالی مطرح شده است که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور تروریست آمریکا اواسطِ هفتۀ گذشته (هفتۀ دوم مرداد) در مصاحبه با وبگاهِ خبری «اکسیوس» اعلام کرده بود که به زودی تعدادِ نیروهای آمریکایی در خاک افغانستان را به چهار هزار نیرو کاهش خواهند داد.

ترامپ در این مصاحبه بدون آنکه زمان دقیقی برای خروج نظامیانِ آمریکایی از افغانستان ارائه دهد، تصریح کرد: «ما در مدت کوتاهی تعداد سربازان را به هشت هزار نفر کاهش می‌دهیم، بعد به چهار هزار نفر خواهیم رسید. ما در حال مذاکره در این باره هستیم.» رئیس‌جمهور آمریکا همچنین در پاسخ به این سوال که چه تعداد سر‌باز آمریکایی در ماهِ نوامبر و در روز انتخابات در افغانستان خواهند ماند، گفت: «این تعداد چیزی بین چهار تا پنج هزار نفر خواهد بود.»

براساس توافق صلح میان آمریکا و طالبان که روز بیست و نهم ماه فوریه سال ۲۰۲۰ در دوحۀ قطر به امضایِ دو طرف رسید، دولت ترامپ ملزم است نیرو‌های نظامی کشور خود را به طورِ تدریجی از خاک افغانستان خارج کند. دولت افغانستان نیز بدون اینکه نقشی در امضایِ این توافق داشته باشد، متعهد به آزادی پنج هزار زندانیِ طالبان برای آغاز مذاکره بین الافغانی شده است.

آمریکا رسماً مأموریت جنگی خود در افغانستان را در اواخرِ سال ۲۰۱۴ (سال ۱۳۹۳) مختومه اعلام کرد، اما براساس گزارش نیویورک تایمز حدود ۸ هزار و ۶۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان همچنان باقی مانده‌اند.

منبع خبر: شبکۀ العالم

کلید واژه ها: آمریکا نیروهای آمریکایی افغانستان


نظر شما :