سازمان انرژی اتمی برای تأمین ۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی اقدام کند

۲۹ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۳:۰۱ کد : ۱۳۴۲ اخبار راهبردی اخبار امنیتی اخبار سیاسی اخبار ملی
تعداد بازدید:۲۲۶
سازمان انرژی اتمی برای تأمین ۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی اقدام کند

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه (۲۸ مرداد ۱۳۹۹) بیانیه‌ای در واکنش به تلاشِ مذبوحانۀ آمریکا جهت فعال کردن مکانیسم ماشه صادر کرد.

متن بیانیه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به شرح زیر است:

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ضمن رصدِ تحولات بین‌المللی و پایش اقدامات ایالات متحده جهت سوء استفاده از بندهای ۱۱ و ۱۲ قطعنامۀ ۲۲۳۱ و برنامه جامع اقدام مشترک؛ برجام و تلاش به منظور فعال کردن مکانیسم ماشه و بازگرداندن قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه کشورمان، اعلام می‌دارد:

  1. بر اساس موازینِ بین‌المللی، آمریکا، با خروج از ضمیمۀ دوم قطعنامه و عدم انجام تعهداتش در قبال ملت ایران، مشروعیت استفاده از مکانیسم حل اختلاف موجود در مادۀ ۳۶ و ۳۷ برجام را برخوردار نیست. تفسیر حقوقی که آمریکا ارائه کرده، بی مبنا بوده و فاقد وجاهت است.
  2. جمهوری اسلامی ایران، از کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل انتظار دارد به منظور مقابله با یکجانبه‌گراییِ آمریکا و حفظ اعتبار قواعد بین‌المللی، مانع سوء استفادۀ این کشور شده و جلوی رفتار خودسرانۀ دولت آمریکا را برای تحمیل ارادۀ خود به سایر کشورها بگیرند.
  3. انتظار است دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران به تبعیت از ملت شجاع و انقلابی کشورمان، با بهره‌گیری از ظرفیت‌هایِ در اختیار، اقدامات عاجل و بازدارنده را در مقابل آمریکا صورت دهد و همچنین در محیطِ بین‌الملی سوء استفادۀ آشکار این کشور از شورای امنیت و حق وتو را افشا کند.
  4. در صورت فعال شدن غیرقانونی مکانیزم ماشه، سازمان انرژی اتمی می‌بایست به سرعت ضمن بازگرداندن کلیۀ فعالیت هسته‌ای به سطح پیش از سال ۹۴، با بهره‌گیری سانتریفیوژهای نسل IR4، IR6 و IR8 به سرعت جهت تأمین نیاز کشور برای تأمینِ ۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی، اقدام کند. همچنین در عملیاتی کردن ساختِ پیشران هسته‌ای در جهت تجهیز ناوگان‌های دریایی کشورمان تسریع نماید.
  5. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد در صورت پیشبرد اقدام خلافِ قانون و زیاده خواهانۀ آمریکا، قوانین و مصوبات لازم را تهیه و تصویب کند.
  6. همراهی کشورهای اروپایی با اقدامات خصمانه و خودسرانۀ آمریکا ضمن آنکه آسیب به حیثیت این کشورها را به همراه دارد، موجبِ تضعیف منافع آن‌ها خواهد شد و توصیۀ ایران پرهیز از همراهی با این اقدام آمریکایی‌ها است.
  7. نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر میثاق خود با ملت در جهت حفظ منافع ملی پایبند بوده و با پایش تحولاتِ بین‌المللی و منطقه‌ای، وظایف خود در پیگیری موضوعات در چارچوب قانون اساسی و تدابیر رهبر حکیم انقلاب بر اساس سه اصل عزت، حکمت و مصلحت را دنبال می‌کنند.

منبع خبر: خبرگزاری مهر

کلید واژه ها: مجلس شورای اسلامی آمریکا برجام سازمان انرژی اتمی


نظر شما :