دست ما روی ماشه است

۰۱ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۷:۰۱ کد : ۱۳۵۳ اخبار راهبردی اخبار امنیتی اخبار ملی اخبار اصلی
تعداد بازدید:۲۶۷
دست ما روی ماشه است

دکتر «محسن رضایی»، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، شامگاه پنج‌شنبه (۳۰ مرداد ۱۳۹۹) با حضور در برنامۀ «من طهران» شبکۀ «العالم»، با تسلیت فرارسیدن ایام ماه محرم و عزای سید و سالار شهیدان کربلا حضرت اباعبدالله الحسین (ع) خواستارِ صلح و برقراری آرامش برای همۀ کشور‌های جهان شد و اظهار داشت: «امیدوارم بشریت دیگر هیچگونه از فجایع انسانی را به خود نبیند و صلاح و پیشرفت و امنیت و ارزش‌های انسانی و اسلامی در سراسر عالم گسترش پیدا کند. جنگ بین کشور‌ها پایان یابد و انسان‌ها به زندگیِ آزادانه و عادلانه‌ای برسند.»

دکتر رضایی در پاسخ به سؤالی دربارۀ برخی تحلیل‌ها پیرامون احتمال جنگ در محورِ مقاومت میان ایران و آمریکا گفت: «مقاومت دفاع از ارزش‌های انسانی است. دستان ما همیشه روی ماشه است، اما برای دفاع و برای مقاومت. یعنی ما هرگز آغازگر جنگ نیستیم، ولی اگر کسی جنگ را آغاز کند پاسخ دندان‌شکنی خواهیم داد.» دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: «چهل سال انقلاب ما همین را می‌گوید و به همین دلیل است که اگر ندایی از جهان اسلام بلند شود و کمکی خواسته شود برایِ دفاع از شرف و ناموس مسلمین، همیشه در کنار دولت‌ها و ملت‌هایِ اسلامی بودیم. انقلاب اسلامی ما انقلاب ضد جنگ است.»

وی در ادامه گفت: «ترامپ روحیۀ قمار بازی دارد اگر احساس کند می‌تواند حمله‌ای کند و موفق شود این کار را انجام می‌دهد، ولی ما به آقایِ ترامپ می‌گوییم که اگر حمله‌ای را شروع کردید مطمئن باشید هر چه را که روی میز برای قمار بازی گذاشته‌اید از دست خواهید داد و چیزی برایت باقی نمی‌ماند و این‌طور نیست که پاسخ ما به تهاجمِ دشمنان محدود باشد؛ چون ما دو کار خواهیم کرد، نخست آنکه انتقام سخت را ادامه می‌دهیم.» دکتر رضایی با اشاره به اینکه شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، رمز جهاد و مقاومت بود، افزود: «دوم آنکه ما منتظر هستیم آمریکایی‌ها حادثه‌ای را درست کنند که انتقام سخت را از شهادتِ برادرمان شهید قاسم سلیمانی ادامه دهیم. دست ما روی ماشه است و اگر کاری انجام دهند به بهانۀ همان کار عمل خواهیم کرد. این بار برخورد ما با جسارت دشمن، مضاعف است. بیش از آنچه که دشمن عمل کند ما پاسخ خواهیم داد.»

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤالی که؛ برخی می‌گویند ترامپ به مرز جنون رسیده و اینکه اعلام کرده تحریم‌ها علیه ایران را بر می‌گرداند، این سوال مطرح می‌شود که آیا ترامپ واقعاً ایران را نمی‌شناسد؟ آیا دوباره شکست خواهد خورد؟ گفت: «دیپلمات‌های ما با وجود اینکه انسان‌های باهوشی بودند؛ ولی آن شرایط ۹ گانه‌ای که رهبر معظم انقلاب در برجام فرموند را متأسفانه نتوانسته بودند خوب عمل کنند؛ ما یک برجامِ مصوب مجلس شورای اسلامی، یک برجام مصوب شورای امنیت ملی و یک برجام که رهبر معظم انقلاب اسلامی با ۹ شرط به دولت اجازه داد که مشروط به آن شروط بروند و برجام را پیگیری کنند، داریم. اگر به آن شروط عمل می‌شد امروز مسئله‌ای به نام مکانیزم ماشه نمی‌توانست وجود داشته باشد؛ اما اکنون در برجام این بحث‌ها وجود دارد. در حقیقت قطعنامۀ ۲۲۳۱ که ترامپ به آن اشاره دارد و می‌خواهد مسئلۀ ماشه را فعال کند، مبتنی بر برجام است؛ اما مسئلۀ اصلی این است که اگر کسی از برجام خارج شده باشد، حق ندارد به قطعنامۀ ۲۲۳۱ تکیه کند.»

دکتر رضایی تصریح کرد: «قطعنامه ۲۲۳۱ متکی به قطعنامۀ برجام است؛ بنابراین ترامپ که از برجام خارج شده است، چنین حقی ندارد. آن حق زمانی قابل اعمال بود که مثلاً فرض کنید یکی از طرف‌های برجام و نه کسی که از برجام خارج شده اعتراض و ادعایِ نقض برجام کند و شورای امنیت یک ماه وقت دارد که در آن رابطه صحبت کند، اگر به نتیجه نرسد ساز و کار ماشه عمل می‌شود و اگر هم به نتیجه برسند، در حقیقت طرفِ مقابل می‌تواند وتو کند. این یک اشکالی بود که دیپلمات‌هایِ ما نباید مرتکب می‌شدند؛ ولی در حال حاضر این موضوع برای ترامپ قابل استفاده نیست و حق چنین کاری را ندارد. حالا اگر ترامپ بتواند با زور و فشار بین‌المللی چنین کاری را انجام دهد که خلاف حقوق بین‌المللی است نتیجۀ عملیاتی نخواهد داشت و هیچ نتیجه‌ای ندارد، چون کشور‌های دیگر نمی‌توانند به چنین توافقی پایبند باشند ولو بازگشت قطعنامه‌ها باشد که این یک بازگشت تقلبی بوده و تقلب صورت می‌گیرد و خود این تقلب قابل پیگیری از نظر حقوقی است.»

وی با اشاره به اینکه برجام یک جنازه‌ای است که بر زمین افتاده، در خصوصِ احتمال فعال کردن مکانیزم ماشه توسط آمریکا علیه ملت ایران، گفت: «اگر آمریکایی‌ها چنین اقدامی کنند، ما دست بسته نخواهیم بود؛ مجلس شورای اسلامی ما در حال حاضر یک طرح دو فوریتی آماده کرده که اگر آمریکا از ماشه استفاده کند ایران از برجام خارج شود. مجلس شورای اسلامی حق دارد چنین کاری را انجام دهد. آن موقع دولت ایران نمی‌تواند این مصوبۀ مجلس را عمل نکند. در این شرایط کشور‌هایی که با احتیاط عمل می‌کنند، در مقابل این اقدام ماشه باید حواس خود را جمع کنند. اگر مجلس ما این کار را کرد، دولت ایران نمی‌تواند این کار را دنبال نکند؛ لذا کشور‌هایی که اکنون مردد هستند، این را بدانند که برای اینکه اوضاع بهم نخورد و نمی‌خواهند این جنازۀ برجام خاک شود، باید تلاش جدی کنند و اجازه ندهند این قمار باز که مشغول انتحارِ سیاسی است، خود و کشور‌های دیگر را با خود دفن کند.»

دکتر رضایی در پاسخ به این سؤال که آیا آمریکا تا ده سال آینده از منطقه عقب نشینی خواهد کرد؟ گفت: «پیش بینی من این است که در ده سال آینده آمریکایی در منطقه نخواهد بود. رژیم صهیونیستی و آمریکا در یک مشکل گرفتار هستند؛ می‌گویند وقتی آمریکا در ده سال آینده در این منطقه نیست، چین و روسیه هم که نباید بیایند در این منطقه، ایران و ترکیه هم نباید بیایند، پس چه کار باید کرد؟ لذا کابوسی در اتاق‌های راهبردی آمریکا و رژیم صهیونیستی هست که ده سال آینده خلاء آمریکا را در این منطقه چه کسی باید پر کند؟ این‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که رژیم صهیونیستی را با کشور‌های عربی پیوند دهند بلکه صهیونیست‌ها با کشور‌های عربی با یکدیگر خلاء بیرون رفتن آمریکا از منطقه را پر کنند.»

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سؤال که آیندۀ روابط ایران و کشور‌های عربی در سایۀ عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را چگونه می‌بینید؟ گفت: «این موضوع مهمی است. آن زمان که آمریکایی‌ها خودشان در اینجا بودند چقدر تلاش کردند که رژیم صهیونیستی را حفظ کنند، اما نتوانستند. حالا وقتی آمریکا اینجا نباشد و قدرت بزرگی مثل ایران وجود داشته باشد کشور‌هایی مثل بحرین و امارات بروند با صهیونیست‌ها چکار کنند؟! همراهی با صهیونست‌ها جز بیچارگی و بدبختی برایشان چیزی به ارمغان نمی‌آورد. با وجود آمریکا در اینجا دولت‌های طرفدار آمریکا کاری نتوانستند بکنند، بعد از آن هم نخواهند توانست.»

وی افزود: «نکته دیگر این است که مسئلۀ از نیل تا فرات تمام شد، بحث جدید از نیل تا خلیج فارس است یعنی موضوع جدیدی شکل می‌گیرد از نیل تا خلیج فارس یعنی از طریق برقراری ارتباط رژیم صهیونیستی با کشور‌های عربی. این‌ها طرح داشتند. چرا به یمن حمله کردند؟ حمله به یمن مقدمه از نیل تا خلیج فارس بوده است. چرا الان با ابوظبی آمدند این پیوند را برقرار کردند؟ این مقدمه‌ای برای آن طرح است و تلاش خواهند کرد که بحرین هم بعد از مدتی بپیوندد. این یک نقشۀ جدید است و با طرح از نیل تا فرات فرق دارد. آن نقشۀ قبلی که آمریکا در اوج قدرت بود اینگونه دفن شد حالا که آمریکا ده سال آینده در منطقه نیست می‌آیند از نیل تا خلیج فارس را اجرایی کنند؟! حتماً نمی‌توانند. آدم دلش برای این آدم‌های احمق می‌سوزد. این آدم‌هایِ احمقی که بدون تفکر راهبردی و بدون پیش بینی از آینده اینطور برده وار و ذلیل با رژیم صهیونیستی پیوند برقرار می‌کنند.»

دکتر رضایی در پاسخ به این پرسش که آیندۀ تجاوز عربستان سعودی و دیگر کشور‌ها به یمن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ گفت: «به بن سلمان گفته شده بود موفقیت شما در این است که پیروزی به دست بیاوری و در صورت پیروزی، پادشاه سعودی می‌شوی، این پوست خربزه‌ای بود که زیر پای بن سلمان انداخته شد و وی به امید موفقیت و پیروزی صحنه‌های خونینی راه انداخت و اتفاقات زیادی را در عربستان شکل داد، اما امروز بن سلمان بر سر دوراهی است؛ اگر با این شکست برگردد نمی‌تواند حاکم شود و ساقط می‌شود و اگر به اقداماتش ادامه دهد به جایی نمی‌رسد لذا اکنون عربستان در بن بست و باتلاق قرار دارد و هیچ راه نجاتی ندارد و نمی‌تواند تصمیمی بگیرد.» دکتر رضایی در پاسخ به سؤالی در خصوص عربستان و یمن و اتهامات آل سعود به ایران گفت: «ایران نیرو و پاسداری در یمن ندارد، آن‌ها شبح ما را می‌بینند، ما البته در آموزش دادن و در بعدِ انسانی کمک می‌کنیم. ملت یمن ملت رشیدی است و لیاقت خوب و بالایی از خودش نشان داد هم محاصره اقتصادی است و با مشکلات بهداشتی دست و پنجه نرم می‌کند و در جنگ با سعودی‌ها هستند و هر لحظه بمباران می‌شوند یمنی‌ها با توجه به لیاقتی که از خود نشان دادند جزو ملت‌های پرافتخار آیندۀ جهان اسلام هستند.»

منبع خبر: شبکۀ العالم

کلید واژه ها: دکتر رضایی آمریکا یمن خلیج فارس


نظر شما :