تحریم‌ها رفتنی است

تعداد بازدید:۲۶
تحریم‌ها رفتنی است

دکتر «بیژن زنگنه»، وزیر نفت کشورمان روز دوشنبه (۲۲ دی ۱۳۹۹) در مراسم امضای هشت قرارداد از مجموعه قراردادهای طرح نگهداشت و افزایش توان تولید نفت به ارزش ۱.۲ میلیارد دلار افزود: «ما در دوران تحریم به عنوان خدمتگزاران ملت بسیار سختی کشیدیم، ملت ما بسیار سختی کشیده است، اما درس‌های بزرگی آموختیم و ظرفیت‌های بزرگی در کشور در این دوره ایجاد شد. ما به دلیل مصلحت کشور نتوانستیم دربارۀ این ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها و چیزهایی که به آن دست یافتیم، بگوییم.»

وی تصریح کرد: «تحریم‌ها مردنی و رفتنی هستند، اما از ظرفیت‌هایی که به وجود آوردیم دست نخواهیم کشید و آن‌ها را ساماندهی و تقویت می‌کنیم؛ ظرفیت امروزمان در بخش فروش نفت، انتقال نفت و دریافت پول نفت به هیچ وجه با ابتدای سال ۱۳۹۷ و آغاز تحریم‌ها قابل مقایسه نیست ما اجازه نخواهیم داد این ظرفیت‌ها از بین برود. ما این ظرفیت‌ها را ساماندهی می‌کنیم.» وزیر نفت به ظرفیت ایجاد شده در بخش پیمانکاری و ساخت تجهیزات در این دوره اشاره کرد و افزود: «البته اگر شرکت‌های خارجی بیایند با آن‌ها همکاری خواهیم کرد، اما این موضوع به آن معنا نیست که آنچه را به دست آوردیم کنار می‌گذاریم. ما بر پایه جدیدی که بسیار استوارتر و در مرتبۀ بالاتر است با دیگران صحبت خواهیم کرد.»

دکتر زنگنه همچنین اظهار کرد: «خوشحالم که امروز برای سومین بار در اینجا و برای امضای قراردادهای جدید نفتی در قالب EPC و EPD در خدمت دوستان هستیم. از حضور همه دوستان و همکاران به ویژه نمایندگان مجلس با وجود مشغله کاری که دارند قدردانی می‌کنم. این حضور نشانۀ حمایت مجلس و کمیسین انرژی و مایۀ دلگرمی است. وی بر ضرورت افزایش ضریب بازیافت مخازن تأکید کرد و گفت: «یک درصد افزایش ضریب بازیافت نفت خام معادل ۷ میلیارد بشکه است که با نفت ۴۰ دلاری درآمدی ۳۰۰ میلیارد دلاری به دنبال دارد، بنابراین افزایش ضریب بازیافت باید به خواست و توقع ملی تبدیل شود و ضرایب قابل بحث نیست.» وزیر نفت ادامه داد: «ارزش قراردادهایی که امروز امضاء می‌شود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار است که اگر ۱۰۰ هزار بشکه در روز به تولید نفت اضافه کند این عدد در یک سال به ۳۶ میلیون بشکه می‌رسد که با محاسبۀ قیمت ۴۰ دلاری برای نفت درآمدی معادل یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در سال ایجاد خواهد کرد، بنابراین سرمایه‌گذاری در کمتر از یک سال باز می‌گردد، البته افت به طور طبیعی وجود خواهد داشت.»

دکتر زنگنه با بیان اینکه امروز سی‌ویکمین قرارداد از بسته ‏ی نگهداشت و تولید را امضا می‌کنیم که آثار بسیار مهمی دارد و خواهد داشت، به سه تصمیم مهم در این طرح‌ها اشاره کرد و توضیح داد: «نخستین تصمیم این است که تمامی قراردادها در این طرح‌ها، فقط با پیمانکاران داخلی و ایرانی امضاء شود، همچنین تصمیم گرفته شد پیوستی در قراردادها گذاشته شود که تجهیزاتی که در قراردادها ذکر شده است حتماً باید از شرکت‌ها و سازندگان داخلی خریداری شود.» وی تصریح کرد: «تاکنون به ۷۲ درصد ارزش ساخت داخل رسیدیم و شرکت‌هایی مثل ماشین‌سازی و لوله‌سازی اسفراین فعال شدند. لوله‌سازی اسفراین در یک مقطع برای تولید ۱۰ هزار تن التماس می‌کرد، اما اکنون همکاران ما باید به آن‌ها التماس کنند که کار را سروقت تحویلشان دهد؛ این به آن معناست که شرکت‌های دیگری نیز در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند تا ظرفیت ملی بالا برود.»

وزیر نفت سومین تصمیم را تأمین منابع از بازار سرمایه عنوان کرد و با بیان اینکه این برای نخستین بار است که طرح‌های نفتی به اتکای بازار سرمایه اجرا می‌شود، افزود: «ما در این شرایط نمی‌توانسیتم به امید صندوق توسعه ملی بمانیم.» دکتر زنگنه با تأکید بر اینکه هر طرحی که به پیمانکار داده می‌شود یک هدف مشخص تولید دارد که باید در زمان مشخص به آن دست یابد، گفت: «پیش از این میلیاردها دلار برای افزایش تولید هزینه شده، اما افزایش تولید اتفاق نیفتاده است. در این قراردادها پیمانکار پول خود را از محل ۵۰ درصد افزایش تولید دریافت می‌کند.» به گفتۀ وی، همه قراردادهای طرح‌های نگهداشت و تولید به جز دو مورد که با قرارگاه خاتم‌الانبیاء امضاء شده، در قالب مناقصه واگذار شده است. وزیر نفت با بیان اینکه در این طرح‌ها برای نخستین‌بار عنوان شده که ۴ درصد از هزینه‌های هر طرح باید صرف فعالیت‌های اجتماعی شود که بسیار هم مهم است، افزود: «ما در اوج شرایط تحریم و در سال ۱۳۹۷ این قراردادها را امضاء کردیم. هدفمان هم این بود که برای پیمانکاران و سازندگانمان اشتغال و امید ایجاد کنیم، آن هم در شرایطی که به دلیل تحریم ۱۴.۵ درصد سهم وزارت نفت از صادرات نفت از بین رفت.»

منبع خبر: خبرگزاری تسنیم

کلید واژه ها: دکتر زنگنه نفت


نظر شما :