جمهوری اسلامی ایران به قدرت منطقه‌ای تبدیل شده است

تعداد بازدید:۶۶
جمهوری اسلامی ایران به قدرت منطقه‌ای تبدیل شده است

«سیدحسن نصرالله»، دبیر کل حزب الله لبنان شامگاه سه‎‌شنبه (۲۸ بهمن ۱۳۹۹) به مناسبت روز شهادت فرماندۀ مقاومت شهید «عماد مغنیه»، فرماندۀ میدانی نیروهای حزب‌الله سخنرانی کرد.

سیدحسن نصرالله در ابتدای سخنرانی، به سالروز آغاز انقلاب بحرین اشاره کرد و گفت که این انقلاب مردم این کشور در حالی وارد دهمین سالگرد خود می‌شود که حکام این کشور، آن را به پایگاهی برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی تبدیل کرده‌اند. او گفت که مردم بحرین تلاش دارند کشورشان را به جایگاه طبیعی خود بازگردانند و از مسئلۀ فلسطین حمایت کنند.

سیدحسن نصرالله به سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیز اشاره کرد و گفت که ۴۲ سال از این پیروزی می‌گذرد و جمهوری اسلامی ایران طی این مدت مقاومت کرد و در همۀ زمینه‌ها پیشرفت کرد تا اینکه الان به یک قدرت منطقه‌ای بزرگی تبدیل شده است که برای آن هزاران حساب می‌شود. نصرالله در مورد تحولات لبنان نیز از رویکرد برخی در بین‌المللی کردن مسائل آن انتقاد کرد و گفت: «دعوت برخی در لبنان دربارۀ قطعنامه‌ای تحت بند هفتم منشور سازمان ملل دربارۀ دولت لبنان، دعوت به جنگ است و این درخواست، مسائل لبنان را پیچیده‌تر می‌کند.»

وی با بیان اینکه بین‌المللی کردن قضیه، باز کردن باب مداخله در لبنان است، اظهار داشت که تکیه اصلی باید بر تلاش خود لبنانی‌ها باشد تا خودشان مشکلاتشان را حل کنند. سیدحسن نصرالله ادامه داد: «ما احساس می‌کنیم که طرح این ایده برای این است که گروهی با کمک از نیروی خارجی، علیه دیگری قدرت نمایی کند و دعوت به این موضوع، اشغالگری جدید است و با حاکمیت کشور در تضاد است.» سید مقاومت از اینکه در لبنان هر اتفاقی رخ می‌دهد، حزب‌الله را متهم می‌کنند انتقاد کرد و گفت که برخی به گونه‌ای رفتار می‌کنند که هر مشکل و حادثه باشد این مقاومت است که باید جواب بدهد کما اینکه در حادثۀ انفجار بندر بیروت گفتند حزب‌الله متهم هستی مگر اینکه شواهد و دلایل بی‌گناهی خود را ارائه کنی!»

دبیر کل حزب الله گفت که اتهام‌ها علیه حزب الله که پای رژیم صهیونیستی و موساد را به لبنان را باز کرده، بی‌دلیل و غیرمنطقی است و این رژیم صهیونیستی است که شهروندان خود را در راستای نقشه‌های خود می‌کشد همانگونه که پیشتر در عراق و سایر کشورها یهودیانی را که حاضر به ترک خانه‌های خود و مهاجرت به فلسطین نبودند را قتل‌عام می‌کرد. وی گفت: «درباره اتهام‌هایی که در این چند هفته علیه حزب الله مطرح شده، در بخش اول اهانت بدون هیچ مدرک و دلیل مواجهیم و در بخش دوم شاهد اتهام با توجیه اتهام هستیم.»

سیدحسن نصرالله گفت که حملات علیه حزب‌الله با هدف تخریب این حزب در مناطق نفوذ و بین طرفدارانش شکست خورده است. او از مردم حامی مقاومت که در مقابل این اتهامات می‌ایستند و از مقاومت حمایت می‌کنند، قدردانی کرد. دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه به موضوع تشکیل دولت در این کشور اشاره کرد و گفت که همۀ احزاب و جناح‌های سیاسی به اتفاق به دنبال تشکیل دولت هستند و اینکه گفت که برخی به دنبال عدم تشکیل دولت به نخست‌وزیر سعد الحریری هستند، صحت ندارد. وی گفت که لبنانی‌ها نباید این موضوع را به ایران و توافق این کشور و آمریکا در پرونده توافق هسته‌ای مرتبط کنند و بهتر است همه به مسئولیت خود در این ارتباط عمل کنند. سید مقاومت تأکید کرد: «کمک گرفتن از دوستان به شرط آنکه واقعاً دوست باشند، برای تشکیل دولت مقبول است.»

سیدحسن نصرالله از عملکرد رئیس‌جمهور این کشور در جریان تلاش برای تشکیل دولت جدید حمایت کرد و گفت که میشل عون به وظایف و مسئولیت‌های خود عمل کرده و منصفانه نیست که او را به بی‌مسئولیتی متهم کنیم دبیرکل حزب الله لبنان افزود: «برخی رئیس‌جمهور و حزب‌الله را متهم می‌کنند که دنبال تشکیل دولت جدید لبنان نیستند. این حرف و اتهام که ما منتظر این مذاکرات هستیم، غلط و نادرست است.» سید‌حسن نصرالله در ادامه به تحولات در شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد و از طرفداران مقاومت خواست که در این شبکه‌ها حضور پررنگ و قوی داشته باشند و با اخلاق اسلامی به فعالیت بپردازند.

وی گفت که آمریکا و رژیم صهیونیستی و متحدان ‌‌آن در داخل و خارج لبنان ارتش‌های الکترونیک تشکیل داده‌اند تا فتنه و آشوب ایجاد کنند و صراحتاً آن را به زبان می‌آوردند.» سیدحسن نصرالله گفت که برخی تلاش دارند با استفاده از فضای مجازی و شبکه‌های ارتباط جمعی لبنان را به سمت انفجار سوق دهند که نیازمند هشیاری است. دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه به تحولات منطقه‌ای اشاره کرد و گفت که با رفتن ترامپ تروریست دولت جدیدی در کاخ سفید روی کار آمده و تحولات بزرگی رخ داده است و لبنان نیز به عنوان جزئی از این منطقه از این تغییرات و تحولات به دور نیست و متأثر خواهد شد.

سیدحسن نصرالله در این باره گفت: «تحولات مهمی رخ داده به خصوص پس از رفتن ترامپ و آمدن دولت جدید آمریکا که ممکن است اولویت‌هایش تفاوت کند اما سیاست اصلی آمریکا یکی است.» وی گفت که با تغییرات در کاخ سفید صهیونیست‌‌ها و سعودی‌ها از موضوع پرونده هسته‌ای ایران نگران هستند و همزمان نیز دولت جدید در آمریکا گفته است که به حمایت‌هایش از جنگ یمن پایان داده و این گام مثبتی است که با مقامت یمنی‌ها حاصل شده است. سید مقاومت با بیان اینکه موضوع هسته‌ای ایران مهم‌ترین موضوع منطقه است، اظهار داشت که تماس‌ها و مواضع بین طرفین متفاوت است ولی ایران و رهبر معظم انقلاب اسلامی موضع جمهوری اسلامی ایران را صراحتاً اعلام کرده‌اند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان مقاومت ایران در برابر اقدامات و تحریم‌های سخت دولت دونالد ترامپ را تمجید کرد و گفت که جمهوری اسلامی ایران در این مدت سربلندی و استقامت نشان داد و ترامپ هم همچنان منتظر تماس تلفنی ایران ماند؛ ایران دوره سختی را با مقاومت پشت سر گذاشت. سیدحسن نصرالله با توجه به اظهارات و اقدامات آمریکا در مورد پرونده جنگ علیه یمن گفت که تل‌‌آویو و ریاض در این پرونده نیز نگران هستند؛ چرا که با مقاومت یمنی‌ها نقشه‌های آن‌ها بر آب شده است.

منبع خبر: خبرگزاری فارس

کلید واژه ها: سید حسن نصرالله آمریکا جمهوری اسلامی ایران


نظر شما :