تسلیحات متعارف حق ماست و قابل مذاکره نیست

۰۲ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۰:۰۴ کد : ۲۷۹۴ اخبار راهبردی اخبار دفاعی اخبار امنیتی اخبار ملی
تعداد بازدید:۴۴
تسلیحات متعارف حق ماست و قابل مذاکره نیست

سردار سرتیپ پاسدار «محمد اسماعیل کوثری»، مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران روز پنج‌شنبه (۳۰ بهمن ۱۳۹۹) در گفت‌و‌گو با شبکه یمنی المسیره تأکید کرد که ایران به هرگونه تجاوز علیه خاک خود با قدرت پاسخ خواهد داد. بر اساس این گزارش، مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در این خصوص گفت: «تسلیحات متعارف دفاعی حق ماست و مطلقاً نمی‌توان دربارۀ آن مذاکره کرد و این یک موضوع مورد اتفاق است.»

سردار کوثری در ادامه گفت: «ایران هیچگاه به دنبال جنگ نبوده. ایران برای بازدارندگی در برابر هر گونه تجاوز عوامل دفاعی در اختیار دارد و با قدرت از خاک خود در برابر هر گونه تعرض دفاع خواهد کرد.» مشاور فرمانده کل سپاه در پایان تأکید کرد: «به تعهدات هسته‌ای که در توافق بدان اشاره شده عمل خواهیم کرد تنها در صورتی که طرف‌های دیگر به صورت عملی، نه حرف، به تعهدات خود وفادار باشند.»

دولت آمریکا اردیبهشت سال ۱۳۹۷ از برنامه جامع اقدام مشترک؛ برجام خارج شد و ضمن اعمال تحریم‌های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم‌های دیگری علیه ایران وضع کرد. «جو بایدن»، رئیس‌جمهور جدید آمریکا از زمان کارزارهای انتخاباتی درباره بازگرداندن آمریکا به برجام ابراز تمایل کرده بود؛ اما به‌رغم این ادعا، مقام‌های دولت وی، برای ایران شرط‌گذاری کرده‌اند و جمهوری اسلامی ایران نیز تأکید کرده است که واشنگتن عضو برجام نیست و حق شرط‌گذاری برای ایران را ندارد و اگر سیاست بازگشت به برجام را در نظر دارد، باید گام اول را بردارد و تحریم‌های یکجانبه علیه جمهوری اسلامی را لغو کند و به پایبندی کامل به تعهدات برجامی خود بازگردد.

از طرف دیگر، مجلس شورای اسلامی طی مصوبه‌ای اعلام کرده اگر تا ضرب‌الاجل ۲۳ فوریه ۲۰۲۱ (پنجم اسفند ۱۳۹۹)، تحریم‌های ایران لغو نشود، تهران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف خواهد کرد.

منبع خبر: خبرگزاری دفاع‌مقدس

کلید واژه ها: تسلیحات متعارف سردار محمد اسماعیل کوثری یمنی المسیره دولت آمریکا واشنگتن برجام


نظر شما :