دیگر نمی‌‌توانید در دنیا از موضع برتر با دیگران برخورد کنید

۱۷ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۹:۴۵ کد : ۳۱۳۹ اخبار راهبردی اخبار سیاسی اخبار بین المللی
تعداد بازدید:۱۹
دیگر نمی‌‌توانید در دنیا از موضع برتر با دیگران برخورد کنید

«وانگ یی»، وزیر امور خارجۀ چین روز دوشنبه (۱۶ فروردین ۱۴۰۰) در گفت‌وگو با رسانه‌های خارجی پیرامون دیدارهای اخیر خود با وزرای خارجه سنگاپور، مالزی، اندونزی، فیلیپین و کرۀ جنوبی گفت: «چین نمی‌پذیرد که ایالات متحده لیستی از درخواست‌های یکجانبه را برای مذاکره در مقابل پکن قرار دهد.» به گفتۀ وزیر خارجه چین درب‌های مذاکره با چین باز است اما مذاکره باید در موضع برابر و با رعایت احترام متقابل انجام شود.

وی در ادامه گفت: «چین این موضوع را نخواهد پذیرفت که کشوری در دنیا خود را در موضع برتر در مقابل دیگران قرار دهد و اینکه نظر نهایی را در امور جهانی داشته باشد. اگر آمریکا به تقابل ادامه دهد، چین این موضوع را بدون ترس و به آرامی انجام خواهد داد.» به گفتۀ وانگ یی هر چند همکاری میان چین و آمریکا امکان‏پذیر است اما هر دو طرف باید به نگرانی‌های اصلی یکدیگر احترام گذاشته و اینکه چین درخواست‌های یکجانبه از سوی واشنگتن را نمی‌پذیرد. وزیر خارجه چین ادامه داد: «ما قطعاً با مداخله در امور داخلی چین برخورد می‌کنیم و از آن مهم‌تر با تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی که مبنای آن دروغ و اطلاعات نادرست است، مخالفیم.»

وزیر خارجه چین گفت: «چین نمی‌تواند به این دلیل که بسیاری از کشورهای کوچک و در حال توسعه از ما حمایت می‌کنند، عقب نشینی کند. اما چین این حق را دارد که پاسخ دهد زیرا باید از اقتدار و عزت ملی خود دفاع کنیم.»

منبع خبر: خبرگزاری تسنیم

کلید واژه ها: وزیر امور خارجۀ چین وانگ یی آمریکا امور داخلی


نظر شما :