ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد از ۲۱۰ کیلو عبور کرد

۱۵ آبان ۱۴۰۰ | ۰۹:۳۸ کد : ۵۰۵۹ اخبار ملی اخبار اصلی اخبار علم و فناوری
تعداد بازدید:۱۶۸۵
ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد از ۲۱۰ کیلو عبور کرد

نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشور تحت عنوان نمایشگاه در مسیر پیشرفت روز چهارشنبه (۱۲ آبان ۱۴۰۰) در مرکز شهید فخری‌زاده مجتمع ۱۳ آبان سازمان بسیج دانشجویی (لانۀ جاسوسی) افتتاح شد.

«بهروز کمالوندی»، سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان در بخشی از این مراسم ضمن گرامیداشت یاد و عظمت شهدای اسلام، انقلاب، حرم و شهدای هسته‌ای و در صدر آن‌ها شهید فخری زاده، به تاریخچه‌ای از مبارزات پیش از انقلاب پرداخت و تسخیر سفارت آمریکا در ۱۳ آبان را انقلاب دوم خواند که باعث شکوفایی در کشور شده است. وی با اشاره به سابقۀ ۴۰ ساله در حوزۀ دیپلماتیک بین‌المللی افزود: «سلطه‌ای که آمریکا به دنبال آن بود، نه تنها امروز کنار رفته است بلکه روز به روز در حال افول است. آمریکا امروز بیش از یک تصویر نیست. مؤلفه‌های قدرت در این کشور ضعیف‌تر و کشوری انقلابی مثل جمهوری اسلامی در این مؤلفه‌ها قوی‌تر شده است.»

کمالوندی بیان کرد: «کشورمان در مؤلفه‌های قدرت نرم دست برتر را دارد. قدرت کشوری که با انگیزه ایمان در پی اهدافش است قابل مقایسه با کشوری که با هدف مادی کاری را انجام می دهد نیست.» سخنگوی سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: «تسخیر لانۀ جاسوسی حرکتی علیه نظام سلطه بود. این سلطه نمادی بود که باید کنار می‌رفت. امروز نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشور نمونه‌هایی از تلاش‌های جوانان با انگیزۀ جهادی است که در این صنعت گاهی تا سه شیفت کار می‌کنند. ما دستاوردها و توانمندی‌هایی داریم که در کشور دیگری وجود ندارد. متأسفانه غالباً دربارۀ غنی‌سازی و سانتریفیوژها صحبت شده است، در حالی که در بخش غیر انرژی دستاوردهای زیادی داریم.» کمالوندی ادامه داد: «دوتره‌ها که قیمت یک میلی گرم برخی از آن‌ها به ده ها هزار دلار می‌رسد و به ما نمی‌دادند و اکنون ۱۵۰ نوع دوتره تولید می‌کنیم، کیت غربالگری نوزادان تازه متولد شده که از طریق آن می‌توان وجود بیش از ۱۰۰ نوع بیماری را تشخیص داد. رادیوداروهای تشخیصی و درمانی برای بیماری‌های مختلف از جمله سرطان‌ها که از نظر کیفیت با بهترین‌های دنیا رقابت می‌کنند، بهترین آب سنگین دنیا را داریم که در پیشرفته‌ترین آزمایشگاه آمریکا آن را تأیید کردند، در بحث لیزر و کاربردهای آن در بهداشت و درمان، صنعتی و حتی نظامی حرف برای گفتن داریم.»

وی ادامه داد: «باید بگویم پیشرفت‌های این صنعت در چرخۀ سوخت هسته‌ای از مرحلۀ اکتشاف، استخراج، تبدیل، غنی‌سازی، تولید سوخت تا مدیریت پسماند و همچنین تسلط بر انواع لیزر و فناوری کوانتوم چشمگیر و معجزه‌وار است. این صنعت بالنده و رو به جلو حرکت می‌کند. ما مدتی محدودیت داشتیم، اما خوشبختانه با قانون اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی دست و بالمان باز شد. طبق قانون از ما ۱۲۰ کیلو ۲۰ درصد خواستند، در حالی که الان از ۲۱۰ کیلو عبور کرده‌ایم. تاکنون ۲۵ کیلو ۶۰ درصد تولید کرده‌ایم که به استثنای کشورهای دارای سلاح هسته‌ای هیچ کشوری قادر به تولید آن نیست.» وی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر هسته‌ای به عنوان حوزۀ اقتدار، گفت: «ما هرچه در فناوری‌های پیشرفته مثل هسته‌ای، نانو و … دستاورد و توانمندی داریم، مثل سلاح است و بازدارندگی ایجاد می‌کند. در این صنعت، کیفیت ۲۰ درصد از دیگر صنایع بالاتر است. یعنی باید ۱۲۰ درصد به آن اطمینان داشته باشید. به همین دلیل خواستند آن را از ما بگیرند. اما اعتراف کردند که دیگر نمی‌توانند. در این سازمان هر چه اراده کنیم انجام می‌دهیم.»

کمالوندی گفت: «به این جمع‌بندی می‌رسیم که اگر هر کاری را بخواهیم انجام دهیم، با لطف الهی شدنی است. تا وقتی به منشاء قدرت لایتناهی ایمان داریم، قوی هستیم و کسی حریف ما نمی‌شود. ما در سخت‌ترین شرایط جلو می‌رویم. قطار انقلاب در سلامت در حال پیشرفت و متکی به خون شهدا است. دانشجویان هم همین راه را ادامه می‌دهند.» کمالوندی در حاشیه این مراسم، در مصاحبه با خبرنگاران با تأکید بر اینکه صنعت هسته‌ای صنعت ریشه داری است، اظهار داشت: «به خاطر مسائل مذاکراتی برجام به عقب رفتیم اما وقتی اراده شد رو به جلو برویم، دیدید با چه شتابی رو به جلو حرکت کردیم و تکالیفی که قانون مشخص کرده بود را بسیار بالاتر از انتظارات انجام دادیم. صنعت هسته‌ای صنعت قوی است که مایه اقتدار، افتخار و غرور کشور است. کشورهای استکباری الان اذعان کرده‌اند که دیگر نمی‌توانند این صنعت را از جمهوری اسلامی ایران بگیرند.»

وی در خصوص اهمیت و سطح صنعت هسته‌ای گفت: «این صنعت جلوتر از همۀ صنایع است و می‌تواند آن‌ها را به حرکت در آورد. کیفیت و استانداردهای آن بسیار بالاتر از دیگر صنایع است. وقتی در این صنعت تسلط دارید، در حقیقت زمینه را برای کیفیت بالای دیگر صنایع فراهم کرده‌اید. آن‌ها می‌دانند این صنعت نقطۀ حساس و کلیدی است، لذا تلاش می‌کنند جمهوری اسلامی را از یک مؤلفه مهم قدرت، این چنین محروم کنند. موضوع هسته‌ای را سیاسی کرده‌اند و اتهام می‌زنند که دنبال سلاح هستیم، در حالی که خودشان سلاح دارند و استفاده کرده‌اند.» سخنگوی سازمان انرژی اتمی در خصوص روند مذاکرات هسته‌ای گفت: «مسئولیت مذاکرات برعهدۀ وزارت امور خارجه است و سازمان انرژی اتمی فقط به موضوعات فنی ورود می‌کند. به زودی مذاکرات آغاز می‌شود اما تاکنون تاریخ قطعی آن مشخص نشده است.»

وی تصریح کرد: «آمریکایی‌ها از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون به دنبال برگرداندن سلطه خودشان بوده‌اند. چون در اینجا بر همۀ شئونات کشورمان مسلط بود و این شرایط را از دست داد. ایران کشور بسیار مهمی است. الحمدلله تلاش‌هایشان به نتیجه‌ای نرسیده است. انواع و اقسام توطئه، کودتا، جنگ تحمیلی و فشارهای ترکیبی اقتصادی و سیاسی را بر علیه کشورمان پیاده کرده‌اند. تلاش کرده‌اند اگر نمی‌توانند ایران را تحت سلطه قرار دهند، آن را همیشه ضعیف نگهدارند. این در حالی است که آمریکا هم اکنون در سراشیبی افول است و هیچ وقت به خصوص در منطقه این قدر ضعیف نبوده است. ایران روز به روز قوی‌تر می‌شود و انشاءالله می‌تواند به آرمان‌های انقلابی خود تحقق ببخشد.»

منبع خبر: خبرگزاری فارس

کلید واژه ها: صنعت هسته صنعت صنعت هسته صنعت صنعت هسته هسته کشور سازمان سخنگوی سازمان سازمان انرژی سازمان انرژی اتمی


نظر شما :