به شدت حملات رژیم صهیونیستی به سوریه را محکوم می‌کنیم

تعداد بازدید:۱۲۷۸
به شدت حملات رژیم صهیونیستی به سوریه را محکوم می‌کنیم

«فیصل مقداد»، وزیر امور خارجه سوریه و «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه عصر روز دوشنبه (۲ اسفند ۱۴۰۰) در مسکو نشست مشترک برگزار کردند. در این نشست، فیصل مقداد با تأکید بر اینکه هدف اصلی دو کشور برقراری صلح و ثبات در جهان است، بر نقش کلیدی روسیه در این زمینه نه تنها در غرب آسیا بلکه در اروپا تأکید کرد. وی با اشاره به اظهارات مقامات غربی دربارۀ حملۀ احتمالی روسیه به اوکراین گفت: «کارزاری که غرب از روی دروغ و فریب علیه روسیه به راه انداخته، همان کارزاری است که قبلاً علیه سوریه انجام شد.»

فیصل مقداد افزود: «کشورهای غربی با ایجاد پایگاه‌های نظامی خود در اوکراین، تجاوز کی‌یف به روسیه را تشویق می‌کنند.» مقداد تأکید کرد که تجاوزات رژیم صهیونیستی در خاک سوریه در راستای دفاع از تروریست‌های هم پیمان خود در سوریه است. وزیر امور خارجه سوریه اعلام کرد که اگر حملات وحشیانه به سوریه ادامه پیدا کند، این کشور حق دارد به آن پاسخ دهد. دیر یا زود آن‌ها خواهند فهمید که سوریه قادر است پاسخ دهد. وزیر خارجه سوریه تأکید کرد که مسکو تحریم‌های یکجانبۀ غرب علیه مردم سوریه را به شدت محکوم می‌کند.

مقداد همچنین گفت که ایالات متحده نه تنها از برنامه‌های تجزیه طلبانه حمایت می‌کند، بلکه به سرمایه‌گذاری بر روی تروریسم ادامه می‌دهد، زیرا تروریست‌های خود را از سوریه به سایر مناطق جهان منتقل می‌کند تا برنامه‌های سیاسی خود را اجرا کند. از سوی دیگر، «سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه گفت: «ما به کار مشترک خود با هدف دستیابی به راه حل سیاسی برای بحران سوریه که تضمین کنندۀ حفظ حاکمیت، وحدت و تمامیت ارضی سوریه است ادامه خواهیم داد.» وی با اشاره به حملات مستمر رژیم صهیونیستی در خاک سوریه تصریح کرد: «ما حملات رژیم صهیونیستی به سوریه را که می‌تواند منجر به تشدید تنش شدید در منطقه شود، به شدت محکوم می‌کنیم.»

لاوروف افزود: «حملات رژیم صهیونیستی نه تنها قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض می‌کند، بلکه توانایی‌های سوریه برای مقابله با تروریسم را نیز تضعیف می‌کند.» لاوروف اوضاع انسانی در سوریه را بسیار خطرناک دانست و گفت: «در مرحلۀ کنونی اولویت ارائۀ کمک‌های بین‌المللی به دمشق جهت تحقق اهداف بازسازی پس از جنگ و اجرای پروژه‌های بازسازی اولیه برای زیرساخت‌ها است.» وی تأکید کرد که طرف روسی به شدت تحریم‌های غیرقانونی یکجانبه علیه سوریه را محکوم می‌کند، تحریم‌هایی که توسط غرب اعمال شده و منجر به رنج بیشتر مردم سوریه می‌شود.

لاوروف افزود: «ما نگران وخامت اوضاع امنیتی در مناطقی هستیم که تحت کنترل دولت سوریه نیستند. حمله داعش به زندان الحسکه در ماه ژانویه امسال به نمونۀ بارز وخامت اوضاع امنیتی در کرانه شرقی فرات تبدیل شده است.» وزیر خارجه روسیه گفت: «این برای ما بسیار حائز اهمیت است که دولت سوریه توانایی بیشتری برای دفع حمله تروریستی داشته باشد. کمک به تقویت توانایی‌های سوریه و همچنین توقف حملات مستمر رژیم صهیونیستی در خاک سوریه، جزو اهدافی است که به طور منظم آن را دنبال می‌کنیم.»

منبع خبر: ایسنا

کلید واژه ها: سوریه خاک سوریه روسیه فیصل المقداد رژیم صهیونیستی سرگئی لاوروف


نظر شما :