ایران از هر تلاشی برای حل بحران اوکراین حمایت می‌کند

۲۴ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۱:۳۶ کد : ۶۰۹۵ اخبار سیاسی اخبار بین المللی اخبار اصلی
تعداد بازدید:۱۲۷۱
ایران از هر تلاشی برای حل بحران اوکراین حمایت می‌کند

دکتر «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجۀ کشورمان و «دمیتر کولبا»، وزیر امور خارجۀ اوکراین روز دوشنب ه (۲۳ اسفند ۱۴۰۰) در تماس تلفنی، در مورد بحران اوکراین، لزوم حفاظت از اماکن دیپلماتیک، ارسال کمک‌های بشر دوستانه و موضوعات دوجانبه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

وزیر امور خارجه در این گفت‌وگوی تلفنی ضمن تبیین موضع جمهوری اسلامی مبنی بر مخالفت با جنگ و لزوم توجه به راه‌حل سیاسی و گفت‌وگوی دیپلماتیک، نشست اخیر وزرای خارجه اوکراین و روسیه را در ترکیه مهم خواند و بر اهمیت تداوم و تقویت مسیر سیاسی تأکید کرد. دکتر امیرعبداللهیان با اشاره به ریشه بحران اوکراین خاطر نشان کرد: «جمهوری اسلامی ایران از هر تلاش سیاسی برای حل و فصل این بحران حمایت می‌کند. ما بدون اتخاذ رویکرد دوگانه، مخالف جنگ در اوکراین، افغانستان، یمن و … هستیم.»

وزیر امور خارجه همچنین با اشاره به ارسال کمک‌های انسان دوستانه از سوی جمهوری اسلامی ایران برای کمک به پناهجویان اوکراینی در مرز لهستان خاطر نشان کرد: «جمهوری اسلامی ایران در هماهنگی با وزیر خارجه لهستان در حال هماهنگی برای استقرار تیم پزشکی هلال احمر در مرز مشترک اوکراین و لهستان به منظور کمک به پناه جویان است.» وی همچنین خواستار کمک دولت اوکراین به یک خانواده چهار نفره ایرانی گرفتار در مناطق درگیری برای خروج از این منطقه ناامن شد.

وزیر خارجه اوکراین نیز ضمن تشکر از موضع ایران مبنی بر مخالفت با جنگ و ارسال کمک‌های بشردوستانه از سوی جمهوری اسلامی ایران به مرز مشترک اوکراین و لهستان برای کمک به پناه جویان این کشور تأکید کرد: «دولت اوکراین حداکثر تلاش خود را برای حفاظت از اماکن دیپلماتیک از جمله اماکن متعلق به جمهوری اسلامی ایران به عمل خواهد آورد.» دمیتری کولبا همچنین ضمن تأکید بر موضع کشورش مبنی بر اینکه اوکراین خواستار توقف جنگ و درگیری است، با اشاره به گفت‌و‌گوی اخیرش با «سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه، تداوم گفت وگوها را برای خاتمه بحران ضروری دانست. وی ضمن قدردانی از موضع ایران در مخالفت با جنگ، خواستار حمایت سیاسی ایران برای توقف جنگ شد.

منبع خبر: شبکۀ العالم

کلید واژه ها: اوکراین ایران اسلامی ایران جمهوری اسلامی ایران وزیر وزیر امور وزیر خارجه کمک ارسال کمک خارجه


نظر شما :