روسیه هیچ مانعی برای رسیدن به توافق نخواهد بود

۲۵ اسفند ۱۴۰۰ | ۰۹:۳۰ کد : ۶۱۰۶ اخبار سیاسی اخبار بین المللی اخبار اصلی
تعداد بازدید:۱۰۴۱
روسیه هیچ مانعی برای رسیدن به توافق نخواهد بود

دکتر «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه کشورمان روز سه‌شنبه (۲۴ اسفند ۱۴۰۰) پس از دیدار و گفت‌وگو با «سرگئی لاوروف»، همتای روس خود در نشست خبری مشترک به تشریح گفت‌وگوهای انجام شده پرداخت. دکتر امیرعبداللهیان در ابتدای این نشست خبری گفت که گفت‌وگوهای مثمرثمری با لاوروف داشته است.

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه امروز دربارۀ مذاکرات وین برای رفع تحریم‌های یکجانبه علیه ایران گفت‌وگو کردیم، تصریح کرد: «روسیه هیچ مانعی برای رسیدن به توافق نخواهد بود و هیچ ارتباطی بین تحولات اوکراین و مذاکرات وین وجود نخواهد داشت.» وی گفت: «ما چنانچه با طرف آمریکایی در خصوص برخی از مسائل باقیمانده که از خطوط قرمز اصلی جمهوری اسلامی ایران است به توافق برسیم و توافق نهایی در وین حاصل شود، بر مبنای گفت‌وگوهایی که امروز با آقای لاوروف داشتیم، روسیه همچنان که از ابتدای این دور از مذاکرات نقش بسیار مثبت و سازنده داشت تا پایان مذاکرات و رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار در کنار ایران خواهد بود و از رسیدن ایران به چنین توافقی حمایت خواهد کرد.»

وی دربارۀ مذاکرات وین اظهار داشت: «امیدواریم طرف آمریکایی دست از زیاده‌خواهی خود در دقایق نزدیک به توافق بردارد و بتوانیم در آیندۀ نزدیک رسیدن به یک توافق خوب و پایدار را با حمایت همه طرف‌هایی که در مذاکرات وین حضور دارند را اعلام کنیم.» دکتر امیرعبداللهیان با بیان اینکه وقفۀ ایجاد شده در مذاکرات می‌تواند زمینه‌ساز حل موضوعات باقیمانده و بازگشت نهایی همۀ طرف‌ها به تعهداتشان در برجام باشد، تصریح کرد: «حفظ منافع و اصول ایران مستقل و مقتدر و تامین منافع قطعی ملت ایران مورد اهتمام جدی ماست. امروز جمهوری اسلامی ایران یک کنشگر فعال، مستقل و تأثیرگذار است که در چارچوب سیاست خارجی متوازن خودش نه برای خود اقماری می‌طلبد و نه اقمار هیچ طرفی خواهد بود.»

وزیر خارجه تصریح کرد: «هیچ عاملی نمی‌تواند در مسیر توافق وین و رسیدن به نقطۀ پایانی، تأثیر سلبی و منفی بگذارد. آنچه در وین می‌تواند نقش تعیین‌کننده داشته باشد، نگاه واقع بینانه طرف آمریکایی در روزها و هفته‌های پایانی رسیدن به نقطه توافق است.» وی همچنین گفت: «با همکارم لاورف در خصوص تحولات اوکراین گفت‌وگو کردم و راه‌حل بحران اوکراین را با درک شناخت ریشه‌های واقعی آن، در حل سیاسی می‌دانیم. همانطور که با جنگ در افغانستان و یمن و سایر کشورها مخالفیم، جنگ در اوکراین را راه‌حل نمی‌دانیم.» وزیر خارجه خاطر نشان کرد: «ضمن اینکه ریشه‌های این بحران را درک می‌کنیم از گفت‌وگوهایی که بین لاوروف و وزیر خارجه اوکراین از آنتالیا شروع شده و به صورت وبیناری ادامه دارد حمایت می‌کنیم. شب گذشته گفت‌وگوی طولانی با وزیر خارجه اوکراین داشتم. وزیر خارجه اوکراین از من خواست که این پیام را به آقای لاوروف منتقل کنم که اوکراین خواستار توقف جنگ و تمرکز بر راه‌حل سیاسی است.»

وزیر خارجه با اشاره به تحریم‌های آمریکا اظهار داشت: «ما همانطور که مخالف جنگ هستیم، مخالف اعمال تحریم‌های یکجانبه هستیم. تحریم‌هایی که ملت‌ها را هدف قرار داده و جمهوری اسلامی ایران یکی از طرف‌هایی است که سال‌ها با تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه آمریکا مواجه است.» وی گفت: «معتقدیم برای بازگشت آوارگان و بازسازی در سوریه و در مسیر سیاسی تمرکز بر فرمت سازندۀ آستانه استفاده کرد و به مردم سوریه کمک کرد که از این شرایط سختی که با آن مواجهند که تحریم‌های یکجانبه سزار علیه ملت سوریه اعمال می‌شود مردم سوریه بتوانند به زندگی طبیعی خود برگردند و در بازسازی سوریه و بازگشت آوارگان سرعت داده شود.» وی به مسئلۀ یمن اشاره کرد و گفت: «ما با قوت و همچنان از رفع تحریم‌های انسانی و شکستن محاصره انسانی و آتش بس در یمن حمایت می‌‌کنیم. معتقدیم مذاکرات یمنی - یمنی باید مسیر آیندۀ یمن را تعیین کند و توقف هرچه سریع‌تر جنگ و محاصره انسانی یک هدف اصلی است.»

منبع خبر: ایرنا

کلید واژه ها: ایران اسلامی ایران جمهوری اسلامی ایران اوکراین خارجه اوکراین وزیر خارجه اوکراین توافق رسیدن توافق وزیر وزیر خارجه


نظر شما :