فناوری هسته‌ای را هر روز ‌گسترش می‌دهیم

فناوری هسته‌ای را هر روز ‌گسترش می‌دهیم

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۰۹:۰۷ کد : ۶۳۸۷ اخبار ملی اخبار اصلی اخبار علم و فناوری
تعداد بازدید:۱۸۹۲
فناوری هسته‌ای را هر روز ‌گسترش می‌دهیم

مهندس محمد اسلامی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به تولید انبوه و برنامه این سازمان در صادرات کیت غربالگری نوزادان خاطرنشان کرد: این کیت تشخیصی با مجوز از سازمان غذا و دارو قابل عرضه و استفاده در واحدها و بیمارستان‌های سراسر کشور است که میزان تولید آن نیز فراتر از میزان تقاضای موجود می‌باشد. در نظر داریم در آینده نزدیک برنامه صادرات این کیت را محقق نماییم. ارزش این کیت نزدیک به ۲۰۰۰ دلار است.

معاون رئیس جمهور درخصوص بهره‌برداری از آب‌سنگین و مشتقات آن تصریح کرد: دشمنی غربی‌ها با جمهوری اسلامی ایران در حوزه هسته‌ای به‌خصوص در موضوع آب‌سنگین، حرکت ما را در استفاده از این محصول راهبردی و بهره‌برداری صلح‌آمیز از مشتقات آن متوقف نکرد. آن‌ها فشار سنگینی آوردند که ایران نتواند در این حوزه فعالیت کند و حذف شود. مردم عزیز ما بدانند که با تدابیر حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی، فناوری هسته‌ای هر روز بیشتر و بیشتر در عمق و سطح گسترش خواهد یافت و به‌صورت فراگیر تأثیراتش در معیشت و سلامت جامعه نمایان می‌شود. باید یادآوری کنم که این پیشرفت‌ها را مدیون خون پاک شهدای هسته‌ای هستیم.

وی با اشاره به اینکه پنج حوزه هوا و فضا، فناوری هسته‌ای، فناوری اطلاعات (IT) ، بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی امروز پایه‌های قدرت‌ساز در دنیا هستند، خاطرنشان کرد: امروز ما به لطف الهی در ادامه راه امام راحل (ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری و همچنین برکت خون شهدای هسته‌ای در هر پنج عرصه دارای رتبه جهانی هستیم؛ این پیشرفت‌ها در جمهوری اسلامی ایران است که دشمنان ما را نگران کرده است.

وی افزود: اساسنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سراسر حاوی پشتیبانی، هدایت، حمایت، وساطت و مشارکت برای بهره‌مندی از فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای برای همه کشورها است؛ اما برای کشور ما منطقه ممنوعه به حساب می‌آید. دشمنان ما با تهمت و افترا تحریم‌های ظالمانه علیه ما وضع کردند. دو گروه صنعت دفاعی و صنعت هسته‌ای و اشخاص، افراد و مراکزی که با این صنایع همکاری می‌کردند، در لیست تحریم‌ها هستند. چرا؟! چون این صنایع اقتدارآفرین هستند.

اسلامی ادامه داد: ما در این مدت کوتاه برای برنامه آینده سازمان و اینکه در افق ۲۰ ساله اقدامات هدفمند داشته باشیم، سند راهبردی صنعت هسته‌ای را تدوین و طراحی کردیم. این سند با نقشه راه علمی کشور هم‌راستا است و هم‌افزایی خواهد داشت. ان‌شاءالله آخرین سندی که در آینده نزدیک منتشر خواهیم کرد، سند تحقیق و توسعه یکپارچه در تمامی سرفصل‌های صنعت هسته‌ای است. در ۱۵ سال آینده نزدیک به ۵۰ میلیارد دلار برای حوزه هسته‌ای سرمایه‌گذاری خواهیم داشت که مدل‌های مالی برای تأمین آن را دیده‌ایم.

منبع خبر: خبرگزاری تسنیم

کلید واژه ها: هسته صنعت هسته اسلامی فناوری صنعت سازمان کیت


نظر شما :