تاثیر منفی جنگ اوکراین بر امنیت غذایی کوبا

تاثیر منفی جنگ اوکراین بر امنیت غذایی کوبا

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۰۸:۳۲ کد : ۶۴۳۲ اخبار بین المللی اخبار اصلی اخبار اقتصادی
تعداد بازدید:۱۷۱۸
تاثیر منفی جنگ اوکراین بر امنیت غذایی کوبا

«سید احسان خاندوزی» وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان روز سه شنبه (۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱) با «ریکاردو کابریساس رویز» معاون نخست‌وزیر و فرستاده ویژه رئیس جمهور کوبا دیدار کرد که طرفین برای افزایش همکاری‌های اقتصادی بین جمهوری اسلامی ایران و کوبا توافق کردند.

خاندوزی در این دیدار ضمن خوش آمد گویی به معاون نخست‌وزیر کوبا اظهار داشت: دولت جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار ایجاد ارتباط اقتصادی بلندمدت و پایدار با کشورهای آمریکای لاتین به‌ویژه کوبا است.

وی افزود: با توجه به سابقه همکاری‌های سیاسی عالی دو کشور، کوبا از اهمیت ویژه‌ای برای جمهوری اسلامی ایران برخوردار است.

وزیر اقتصاد در این دیدار با اشاره به سوابق همکاری‌هایی دو کشور در زمینه‌های بهداشتی و کشاورزی، ضمن تأکید بر ضرورت ارتقای روابط اقتصادی فی‌مابین، گفت: انتظار می‌رود برای توسعه همکاری‌ها و اجرایی‌شدن توافقات، با اراده و جدیت بیش از پیش‌گام برداریم.

خاندوزی در ادامه مهم‌ترین دلایل عدم گسترش همکاری‌های تجاری بین دو کشور را عدم شناخت مناسب تجار و فعالان اقتصادی طرفین از فرصت‌ها و مزیت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری دو کشور دانست و در ادامه برای برگزاری جلسات ویدئوکنفرانسی با حضور نمایندگان بخش‌های دولتی و فعالان اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و کوبا به‌منظور تبیین فضای کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری دو کشور اعلام آمادگی کرد.

وزیر اقتصاد کشورمان همچنین با اشاره به فقدان بسترهای حقوقی مناسب برای حمایت از فعالیت بخش خصوصی، بر ضرورت نهایی کردن موافقت‌نامه‌های تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری و اجتناب از اخذ مالیات مضاعف بین دو کشور تأکید کرد.

«ریکاردو کابریساس رویز» معاون نخست‌وزیر کوبا نیز ضمن تشریح برنامه توسعه اقتصادی آن کشور و بخش‌های اولویت‌دار برای آن کشور در جهت نیل به توسعه اقتصادی، با برشمردن عوامل منفی اثرگذار بر اقتصاد کوبا نظیر محاصره اقتصادی و یا اثرات جدی کووید ۱۹، تأکید کرد که دو عامل تغییرات آب‌وهوایی و جنگ اوکراین به‌ویژه در حوزه امنیت غذایی اقتصاد کوبا را تحت تاثیر منفی قرار داده است.

معاون نخست‌وزیر کوبا در ادامه برای استفاده از تجربیات و فناوری شرکت‌های ایرانی در اجرای پروژه‌های مهم اقتصادی آن کشور اعلام آمادگی کرد.

منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

کلید واژه ها: کوبا وزیر کوبا معاون وزیر کوبا اقتصادی کشور وزیر معاون وزیر همکاری جمهوری جمهوری اسلامی


نظر شما :