دانشگاه عالی دفاع ملی اجلاسی با حضور شخصیت‌های علمی و سیاسی و بین‌المللی برگزار کرد.

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۰۸:۳۹ کد : ۷۰۰۶ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۴۳۵
دانشگاه عالی دفاع ملی در راستای حمایت از مردم مظلوم فلسطین و به کارگیری ظرفیت نخبگان بین‌المللی در بررسی ابعاد حقوقی جنایات رژیم صهیونیستی در جنگ غزه، اجلاسی با حضور شخصیت‌های علمی و سیاسی و بین‌المللی برگزار کرد.
دانشگاه عالی دفاع ملی اجلاسی با حضور شخصیت‌های علمی و سیاسی و بین‌المللی برگزار کرد.

به گزارش مرکز ارتباطات و روابط بین‌الملل دانشگاه عالی دفاع ملی، اجلاس حقوقی جنایات رژیم صهیونیستی و حامیان آن در غزه، روز یکشنبه 30 اردیبهشت در دانشگاه عالی دفاع ملی، با حضور سردار سرتیپ پاسدار دکتر اسماعیل احمدی مقدم، ریاست دانشگاه عالی دفاع ملی و برخی از چهره‌های علمی و دانشگاهی و همچنین با حضور شخصیت‌های سیاسی و بین‌المللی برگزار شد.

در این جلسه سردار احمدی مقدم، با تأکید بر اثربخشی اینگونه اجلاس‌ها اظهار داشت: تأکید می‌کنم که این نشست‌ها می‌تواند بخشی از فعالیت ما در مقابل رژیم صهیونیستی و در حمایت از فلسطین باشد. وی افزود: تا رسیدن به هدف نهایی که آزادی فلسطین و قدس شریف از دست صهیونیست‌های غاصب می‌باشد، نیاز است که موارد و موضوعات مطرح شده در این‌گونه نشست‌ها به طور مستمر و عملی پیگیری شوند.

در ادامه این جلسه تعدادی از شخصیت‌های سیاسی و حقوقی بین‌المللی به بیان نظرات خود درباره ابعاد مختلف جنایات رژیم صهیونیستی و حامیان آن در طول تاریخ اشغالگری صهیونیست‌ها در سرزمین‌های فلسطینی به خصوص جنایات اسرائیل و حامیان آن در نوار غزه در 8 ماه گذشته از زمان عملیات طوفان‌الاقصی تاکنون پرداختند.

در این نشست «محمود الحنفی» استاد حقوق بین‌الملل و حقوق بشر از فلسطین با اشاره به بی‌توجهی رژیم صهیونیستی به قطعنامه‌های سازمان ملل، از دولت‌ها خواست که در راستای طرد این رژیم، با یکدیگر هم‌پیمان شوند. وی تأکید کرد که با وجود ناتوانی مجمع عمومی سازمان ملل در جلوگیری از اقدامات اسرائیل، امکان انجام اقدامات حقوقی علیه رژیم صهیونیستی وجود دارد. الحنفی گفت: این نبرد، یک نبرد حقوقی است و باید به آن ایمان داشته باشیم. وی ادامه داد که با فراهم آمدن حمایت‌ها و پوشش سیاسی لازم برای اقدامات حقوقی می‌توان اقدامات خوبی انجام داد. در ادامه این جلسه، دکتر سمیع برکات احمد، دبیر سابق کانون وکلای اردن، با تأکید بر نقش آمریکا در به وجود آمدن و ادامه جنگ غزه، گفت: انقلاب ایران‌ خط مشی خود را با بستن سفارت اسرائیل مشخص کرد اما آنها (طرف غربی) دنبال فتنه‌گری هستند و فصل مشترک ما این است که غرب دشمن همه ما (مردم منطقه) است. وی گفت که ایران در راستای دفاع از فلسطین و قدس، شهدای زیادی تقدیم کرده است که در رأس آنها می‌توان به شهید حاج قاسم سلیمانی و شهدای اخیر در سوریه اشاره کرد.

این حقوقدان اردنی با اشاره به حمله رژیم صهیونیستی به مرکز دیپلماتیک ایران در دمشق در 13 فروردین 1403 (اول آوریل 2024) گفت: تجاوز صهیونیست‌ها به سفارت ایران یک تجاوز آشکار بود و ایران هشدار داد که پاسخ خواهد داد و انجام داد.

وی اقدام تلافی‌جویانه ایران در حمله پهپادی و موشکی به اهداف صهیونیستی را «یک پاسخ عظیم» توصیف کرد و افزود: این یک قدرت نمایی بزرگ بود. برکات احمد در ادامه تصریح کرد که اردن هم با راهپیمایی‌ها و دیگر راه‌ها می‌تواند نقش موثری در حمایت از مردم فلسطین و مقابله با رژیم صهیونیستی بازی کند.

وی گفت: مردم اردن در دل خود با دیگر برادران عرب و ایرانی اختلافی ندارند و حق تعیین سرنوشت که در قانون بین‌المللی تأکید شده است این حق را به فلسطینی‌ها می‌دهد که با اشغالگر مقابله کنند. همه قطعنامه‌های بین‌المللی بر حق تعیین سرنوشت و سرزمین تأکید دارند.

سرگئی بابورین، سیاستمدار، دولتمرد روسی و محقق حقوقی از دیگر مهمانان این جلسه بود که در سخنان خود تأکید کرد که از جنایاتی که در غزه در حال اتفاق است باید مستند سازی شود. وی گفت: باید در مورد تک تک شهدا پرونده (حقوقی) درست شود. وی با اشاره به تمام قطعنامه‌هایی که در مورد فلسطین اجرا نشده، گفت که باید یک قطعنامه جدید ارایه شده و مرزهای جدید در این قطعنامه مشخص شود و این امر نباید توسط اسرائیل صورت گیرد. بابورین گفت: فلسطین نباید به دو بخش تقسیم شود و باید یک دولت واحد داشته باشد در غیر این صورت، فرایند صلح اجرا نخواهد شد. بحث دیگر مسئله قدس اشغالی است و نباید مرکز اسرائیل باشد. وی بار دیگر تأکید کرد که در یک قطعنامه جدید شورای امنیت باید تعیین پایتخت فلسطین مشخص شود.

خانم انجم حمید وکیل مشهور پاکستانی هم به نوبه خود با انتقاد از اینکه تنها پنج کشور خاص در شورای امنیت سازمان ملل حق وتو دارند، گفت: چرا کشورهایی که آمریکا سلاح آنها را تامین می‌کنند در حال شهید کردن فلسطینیان هستند؟ وی گفت که آمریکایی‌ها از صهیونیست‌ها در کشتار مردم فلسطین حمایت می‌کنند. وی با انتقاد از استاندارد دوگانه برخی کشورها در مقابل اتفاقاتی که در غزه در حال وقوع است، گفت: ما هرگز چنین اتفاقی را شاهد نبوده‌ایم. تجاوزی وحشیانه در فلسطین وجود دارد و کشورهای سازمان ملل دوگانه عمل می‌کنند.

وی با اشاره به اعتراضات عظیم مردمی در آمریکا و اروپا علیه جنایات اسرائیل گفت: تبعیض غیرقانونی در سازمان ملل باید پایان یابد و این کنفرانس می‌تواند به آگاهی‌بخشی عمومی کمک کند. خانم انجم حمید با ذکر این نکته که نهادهای کیفری بین‌المللی می‌توانند علیه اسرائیل اقدام کنند، افزود: ما باید برای حقوق ملت مظلوم فلسطین مبارزه کنیم و تمام کشورها باید صدای آزادی‌خواهی علیه اسرائیل را بلند کنند.

وی ادامه داد: باید گفت که اسرائیل یک دولت تروریستی است و ما مسلمانان همه باید در کنار هم و متحد باشیم.

شیخ یوسف الناصری، رئیس شورای علمای دینی عراق نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) پایه‌گذار مبارزه با اسرائیل بود و مقام معظم رهبری نیز این راه را به خوبی ادامه دادند. وی جمهوری اسلامی ایران را پرچمدار محور مقاومت در مبارزه با رژیم صهیونیستی توصیف کرد و گفت که این مبارزه در چارچوب محور مقاومت محدود نخواهد ماند. الناصری با پیش‌بینی تشدید تقابل آتی با رژیم صهیونیستی و حامیان آن، تصریح کرد: ما در آستانه تقابل بزرگ‌تری قرار داریم و باید با هم متحد باشیم.

چهره‌های علمی و دانشگاهی و شخصیت‌های سیاسی و بین‌المللی شرکت کنده در این همایش، از کشورهای عراق، فلسطین، روسیه، برزیل، اندونزی، تونس، پاکستان، الجزایر، اردن، سوریه، نیجریه، لبنان، غنا، کنیا، زیمبابوه، اوگاندا و مصر بودند.

کلید واژه ها: فلسطین اسرائیل رژیم رژیم صهیونیستی رژیم صهیونیستی حامیان صهیونیستی صهیونیستی حامیان تأکید ایران


( ۱ )

نظر شما :