نظم نوین جهانی بعد از کرونا کاملاً غربی نخواهد بود

تعداد بازدید:۵۴۴
نظم نوین جهانی بعد از کرونا کاملاً غربی نخواهد بود

دکتر «محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان روز دوشنبه (۶ مرداد ۱۳۹۹) در یک گفت‌وگوی زنده با مخاطبان بین‌المللی تأکید کرد که نظمِ جدید جهانی در دوران پساکرونا دیگر کاملاً غربی نخواهد بود.»

دکتر ظریف ابتدا در خصوص نظم جهانیِ مورد نظر غربی‌ها طی سه دهۀ اخیر گفت: «پس از پایان جنگ سرد برخی تلاش کردند تا آیندۀ جدیدی بسازند و تحولاتِ آینده را نه تنها پیش‌بینی بلکه تجویز می‌کردند.» وزیر امور خارجه اضافه کرد: «ابرقدرت‌ها اشتباهِ محاسباتی داشتند و اعلام نظمِ نوین جهانی به وسیلۀ رئیس‌جمهور وقت آمریکا، موضوع حکمرانی جهانی و قرنِ نوین آمریکایی و اعلام پیروزی بر عرشۀ ناو جنگی آمریکایی در سی و چند سال گذشته تلاش‌هایی برای نسخه‌پیچیِ آینده بود.» دکتر ظریف تصریح کرد: «اگر می‌خواهیم بدانیم که چه می‌گذرد و از اتفاقات سو؛ جلوگیری کنیم باید بدانیم که کجاییم و به کجا خواهیم رفت.»

وزیر امور خارجه در عین حال یادآور شد: «یادمان باشد که رئیس‌جمهور تروریست آمریکا، ترامپ گفت که ۷ تریلیون دلار برایِ برپایی نظم نوین جهانی هزینه کردیم و شکست خوردیم.» وی به پیشینه تاریخی گذارِ جهانی اشاره کرد و گفت: «در طول تاریخ، نظم قدیم فروپاشیده و نظم جدید با خونریزی‌هایِ فراوان جانشین آن می‌شد. معتقدم رویکردهای کاملاً غربی نتوانست به ما درک درستی از وقایع جهان را ارائه دهد. نظم نوینِ جهانی دیگر کاملاً غربی نخواهد بود.»

دکتر ظریف با بررسی وقایع مهم قرن بیستم مانندِ جنگ جهانی اول و دوم و جنگ سرد و ناموفق بودن سیاست ورزی‌های غربی در جهتِ جلوگیری از بروز درگیری‌ها افزود: «انقلاب اسلامی ایران و جنبش غیر متعهدها تلاش‌هایی برایِ گریز از جنگ سرد بود.» وزیر امور خارجه در ادامۀ سخنانش اظهار داشت: «در دوران جنگ سرد با وجودِ وابستگی‌های زمان جنگ سرد، دسته‌بندی‌ها، یارکشی‌ها و با وجود آنکه آن کشور خاص در رقابت‌هایِ جنگ سرد در چه نقطه‌ای قرار داشت، همه به کمکِ یک طرف آمدند. همه یک طرف را یاری کردند.»

وی اظهار داشت: «شورای امنیت همچنین در رسیدگی به تجاوزگری آشکار ناکام بود. حتی در برخی مواقع، ایران را به خاطر مشکلات مقصر می‌دانست و در پایان، زمانی که ایران در حال به دست آوردن پیروزی‌هایی در نبردها بود، همۀ اعضای شورای امنیت در کنار هم قرار گرفتند و این نهادی را که اکنون به نام پنج عضو دائم شورای امنیت می‌شناسیم، تأسیس کردند.» دکتر ظریف اضافه کرد: «پس از حمله به کویت، هر کسی به ائتلافی که آمریکا ایجاد کرده بود، پیوست تا عراق را از کویت خارج کند، از جمله کشور سوریه. روسیه به این ائتلاف نپیوست اما کاری هم برای ممانعت از اقدام این ائتلاف انجام نداد. به همین دلیل بود که کج فهمی در آمریکا مبنی بر اینکه نظم جدیدِ جهانی روی داده، رخ داد. در این میان بود که جورج بوش پسر در نطقِ مجمع عمومی سازمان ملل ظهورِ نظم نوین جهانی را اعلام کرد که هزینه‌های گسترده و گزافی در جامعۀ جهانی و آمریکا به دنبال داشت.»

وزیر امور خارجه ادامه داد: «سپس شاهد ظهور جهانی سازی بودیم. البته جهانی سازی در موردِ تجارت مدت‌ها بود، آغاز شده بود. حتی برخی معتقد بودند جهانی‌سازی در حوزۀ تجارت در ابتدای قرن بیستم آغاز شده اما جهانی سازی به سطوحِ جدیدی رسیده بود. در آن زمان به این مسأله پی برده شد که نه تنها در حوزۀ تجارت، بلکه در مسائل دیگر نیز جهانی سازی رخ داده است حتی در مسألۀ امنیت.» دکتر ظریف در این سخنرانی همچنین به هزینه‌های آمریکا در امور نظامی در ادوار گذشته در مقایسه با دیگر کشورهای جهان اشاره و تصریح کرد که آمریکا بسیار بیشتر از هر کشورِ دیگری همچون روسیه، چین و عربستان هزینۀ نظامی داشته است و با این کار همه چیز را امنیتی کرد. وزیر امور خارجه افزود: «هدف آمریکا ایجاد فضای امنیتی در جهان بود تا بتواند با هزینه‌های نظامی بر دنیا تسلط یابد.»

دکتر ظریف در بخش دیگری از سخنانش به اشتباهِ محاسباتی دیکتاتورهایی از جمله صدام در عراق برای حمله به کویت و زمانبندیِ حملات وی به این کشور اشاره کرد و خاطرنشان ساخت که این اتفاق منجر به فاجعه در منطقه شد. وی همچنین با اشاره به اشتباه محاسباتی «معمر قذافی»، دیکتاتور سابق لیبی اضافه کرد: «وی بسیار خشن و افراطی بود و همین مسأله، تجزیۀ لیبی و مرگ وی را در پی داشت. وزیر امور خارجه کشورمان اشتباه محاسباتی آمریکا را باور به ظهورِ نظم نوین جهانی و استفاده از قدرت نظامی برایِ جاودانه ساختن نظم جهانی آینده دانست و اظهار داشت: «آن‌ها با دخالت‌های خود مرتکب یک اشتباه بزرگ شدند و دخالت نظامی تبدیل به یک هنجار در سیاست‌های جهانی آمریکا شد.»

دکتر ظریف با اشاره به اظهارات ترامپ در مورد هزینه‌های هنگفت بی ثمر برای منافع ملی آمریکا گفت: «ترامپ نیز اکنون در دوران ریاست جمهوری خود یک تریلیون دلار دیگر در همان باتلاق هزینه کرد.» وی ادامه داد: «ماجراجویی‌های واشنگتن به قیمت جان تعداد زیادی از مردم آمریکا و هشت هزار میلیارد دلار از خزانۀ این کشور تمام شده که منجر به افراط گرایی و تروریسم در منطقۀ ما شده است.» دکتر ظریف در ادامه اظهار داشت: «معتقدم این نتیجه عدم درک حقایق مربوط به گذار است یا تلاش برای پیشداوریِ نتیجه یا تلاش برای تسهیل نتایجِ دلخواه که منجر به وقوع این فاجعه شده است.»

منبع خبر: خبرگزاری تسنیم

کلید واژه ها: دکتر ظریف آمریکا ترامپ غرب


نظر شما :