همکاری همۀ کشورهای منطقه با هم، موجبِ ثبات و آرامش منطقه است

تعداد بازدید:۴۱
همکاری همۀ کشورهای منطقه با هم، موجبِ ثبات و آرامش منطقه است

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر «حسن روحانی»، رئیس‌جمهور کشورمان روز جمعه (۱۰ مرداد ۱۳۹۹) در تماس تلفنی «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه با وی، با تبریک عید سعید قربان به دولت و مردمِ ترکیه، اظهار امیدواری کرد: «دو کشور همچنان که تاکنون برایِ مقابله با بیماری کرونا در کنار هم بوده‌اند، با همکاری و تبادلِ تجربیات بتوانند تلاش‌های خوبی برایِ مهار این بیماری داشته باشند.» رئیس‌جمهور با اشاره به برخی مسائل و مشکلات در منطقه، اظهار امیدواری کرد که با تلاش و همکاریِ همۀ کشورهای منطقه شاهد ثبات و آرامش در سرتاسرِ منطقه باشیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه امروز آمریکا در حالِ اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران است، تأکید کرد: «باید در این شرایط کشورهای دوست و همسایه مانند ایران و ترکیه بیش از پیش مناسبات و همکاری‌های خود را توسعه دهند.»

«رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه نیز در این گفت‌و‌گو با تبریک عید سعید قربان ابراز امیدواری کرد این عید برای مردمِ دو کشور و همۀ مسلمانان جهان موجب خیر و برکت باشد. رئیس‌جمهور ترکیه با تجلیل از تلاش‌هایِ موفقیت آمیز دولت و ملت ایران در مقابله با بیماری کرونا، بر ضرورتِ توسعۀ همکاری‌ها و انتقال تجربیات در این مسیر تأکید کرد. وی با اشاره به لزوم گسترش روابط و همکاری‌هایِ تجاری و اقتصادی ایران و ترکیه و تسریع در انجامِ مبادلات تجاری با رعایتِ پروتکل‌های بهداشتی، اظهار امیدواری کرد تا جلسۀ شورایِ عالی همکاری‌های راهبردی دو کشور در آیندۀ نزدیک برگزار شود.

دکتر روحانی همچنین در تماس تلفنیِ «الهام علی اف»، رئیس‌جمهور آذربایجان با وی، با تبریک فرارسیدن عید سعید قربان به دولت و ملت جمهوری آذربایجان، اظهار امیدواری کرد همۀ مسلمانان جهان از برکاتِ این عید به عنوان مظهر وحدتِ مسلمانان برخوردار باشند. رئیس‌جمهور با اشاره به مناسبات و همکاری‌های خوب دو کشور و تلاش مسئولان برای تسریع در اجرای توافقات، گفت: «توسعۀ روابط همه‌جانبه با جمهوری آذربایجان برای ما حائز اهمیت است و امیدوارم هرچه زودتر شاهد اجرای توافقاتِ فی‌مابین در بخش‌های مختلف به ویژه اتصال دو کشور از طریقِ تکمیل خط آهن رشت آستارا باشیم.» دکتر روحانی با اشاره به موفقیت‌های کشورمان در زمینۀ مقابله با بیماری کرونا، گفت: «آمادۀ انتقال تجربیات و گسترش همکاری‌ها با جمهوریِ آذربایجان برای مقابله با کرونا هستیم.»

وی همچنین گفت مسئولان دو کشور می‌توانند در این شرایط که ملاقاتِ حضوری و سفر با مشکلاتی همراه است، از طریق ویدئو کنفرانس رایزنی‌های خود را به انجام برسانند. رئیس‌جمهور کشورمان همچنین بر ضرورت تلاش برای انجام مبادلات تجاری دو کشور با رعایتِ پروتکل‌های بهداشتی میان دو کشور تأکید کرد.

«الهام علی اف»، رئیس‌جمهور آذربایجان نیز در این گفت‌وگو، با تبریک عید قربان به دولت و ملت ایران، روابط و مناسباتِ دو کشور را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: «مطمئنا ایران و جمهوری آذربایجان در ماه‌های پیش‌رو با تلاش و مساعیِ یکدیگر در راستای توسعۀ بیش از پیش مناسبات و همکاری‌ها، گام برخواهند داشت.» رئیس‌جمهور آذربایجان تصریح کرد: «پروژۀ راه آهن رشت آستارا برای جمهوری آذربایجان بسیار حائز اهمیت است و تلاش خود را برایِ رفع موانع و مشکلات و تکمیل هرچه زودتر این پروژه انجام خواهیم داد.»

وی با تجلیل از دستاوردهای ایران در مسیر مقابله با بیماری کرونا خواستار گسترش همکاری‌های دو کشور و بهره‌مندی از تجربیاتِ ایران در این زمینه شد. الهام علی اف، همچنین از برگزاری جلسۀ ویدئو کنفرانسی رؤسای جمهور و مسئولان دو کشور، استقبال کرد.

منبع خبر: پایگاه اطلاع‌رسانی دولت

کلید واژه ها: دکتر روحانی ترکیه آذربایجان تحریم کرونا اردوغان


نظر شما :