اخراج فوری نیروهای آمریکا از خاک عراق، مهم‌ترین اولویت سفر الکاظمی باشد

تعداد بازدید:۲۲۸
اخراج فوری نیروهای آمریکا از خاک عراق، مهم‌ترین اولویت سفر الکاظمی باشد

«امجد العقابی»، نمایندۀ ائتلاف سائرون عراق روز دوشنبه (۲۰ مرداد ۱۳۹۹) از «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر این کشور خواست که با حضور نظامیان تروریست آمریکایی مسامحه نکند. العقابی اعلام کرد که در جریان سفر الکاظمی به آمریکا، باید تکلیف مسائلی مشخص شود که مهمترین آن، اخراج فوری نیروهای آمریکای اشغالگر از خاک عراق است.

وی تصریح کرد: «الکاظمی باید در این سفر، منافع کشور را در صدرِ اولویت‌های دولت خود قرار دهد و وزارت خارجه نیز کمیته‌ای در این خصوص تشکیل داده است.» این نمایندۀ عراقی خاطرنشان کرد که ائتلاف سائرون از اخراج اشغالگر در سریعترین زمان ممکن حمایت می‌کند تا حاکمیتِ عراق باز پس گرفته شود.

در همین ارتباط، «محمد کریم»، نماینده ائتلاف الفتح گفت که الکاظمی در جریانِ سفر آیندۀ خود به آمریکا، پیامی برای این کشور منتقل خواهد کرد. وی با اشاره به اینکه پیام این است که عراق، محلی برای درگیری‌های بین‌المللی و منطقه‌ای نخواهد بود، تصریح کرد: «الکاظمی در جریان دیدار با «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور تروریست آمریکا به مصوبۀ پارلمان مبنی بر اخراج نیروهای خارجی از کشور و در صدر آن، نیروهای آمریکایی پایبند خواهد بود.»

قرار است الکاظمی هفتۀ آینده (هفتۀ چهارم مرداد ۱۳۹۹) در جریان یک سفر رسمی به آمریکا عزیمت کند و با مسئولان این کشور به ویژه دونالد ترامپ دیدار کند. مرحلۀ نخست گفت‌وگوهای راهبردی بین بغداد و واشنگتن از خرداد ماه، به صورت ویدیو کنفرانس آغاز شد و دو طرف دربارۀ نحوه ادامۀ روابط دو جانبه رایزنی کردند و قرار است این گفت‌وگوهای مقدماتی ادامه یابد.

یکی از مهم‌ترین خواسته‌های عراق، خروج نیروهای خارجی به ویژه نظامیان آمریکا از عراق است که برآوردها حکایت از آن دارد که بین شش الی نه هزار نیروی آمریکایی در عراق حضور دارند.

منبع خبر: شبکۀ العالم

کلید واژه ها: عراق الکاظمی آمریکا


نظر شما :