شروع تزریق یک میلیون دُز واکسن کرونا

۳۱ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۸:۵۸ کد : ۳۲۷۳ اخبار ملی اخبار اصلی اخبار پزشکی اخبار اجتماعی
تعداد بازدید:۱۹۳۶
شروع تزریق یک میلیون دُز واکسن کرونا

دکتر «سعید نمکی»، وزیر بهداشت، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان روز دوشنبه (۳۰ فروردین ۱۴۰۰) در ارتباط زندۀ تلویزیونی اظهار کرد: «واکسن کرونا یکی از بحث‌های جدی در دنیا است و ما در زمینۀ تولید واکسن گام‌های مؤثری برداشته‌ایم و می‌دانستیم که واکسن یک موضوع سیاسی است، ما ۱۶ میلیون دوز از طریق سهمیه کوواکس واکسن خریداری کرده‌ایم و بعد از ماه‌ها توانستیم پول آن را انتقال دهیم. ما با کشورهای روسیه هند، و چین مذاکراتی در زمینۀ تأمین واکسن انجام داده و به نتایج خوبی رسیدیم.»

وی افزود: «نشست امروز بیشتر جنبۀ سیاسی داشت و ما معترض شیوه‌های توزیع کوواکس هستیم. بی عدالتی در مصرف و توزیع واکسن در دنیا وجود دارد و باید سازمان‌های بین‌المللی به آن رسیدگی کنند و امروزه ۸۵ درصد واکسن‌ها در تعداد محدود کشورها مصرف می‌شود. متأسفانه بر اثر تحریم‌های ظالمانه واکسن به سختی به ما می‌رسد. در حال حاضر در شش پلت فرم در زمینۀ تولید واکسن کارهای خوبی انجام داده‌ایم.»

دکتر نمکی گفت: «یک میلیون دوز واکسن که متأسفانه با تأخیر نیمه دوم فروردین به کشور رسید، با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور از امروز تزریق می‌شود.» وی بیان کرد: «مرحلۀ نخست واکسیناسیون کرونا تا هفتۀ اول اردیبهشت پایان می یابد و مرحلۀ دوم نیز براساس پیش‌بینی‌ها در اردیبهشت آغاز می شود.» دکتر نمکی گفت: «در مرحله اول تمام کادر درمان، دانشجویان علوم پزشکی و پرستاری، کارکنان آزمایشگاه‌ها و همچنین بیماران صعب العلاج واکسینه می‌شوند.» وی افزود: «برای شناسایی بیماران صعب العلاج علاوه بر پرونده‌های موجود پزشکی، دانشگاه‌های علوم پزشکی فراخوانی برای ثبت نام این بیماران اعلام می‌کنند.»

منبع خبر: ایرنا

کلید واژه ها: واکسن پزشکی علوم پزشکی دکتر بیماران علوم زمینۀ دکتر سعید نمکی


نظر شما :