ادعاها دربارۀ قصد روسیه برای حمله به اوکراین هراس آفرینی است

۲۳ آبان ۱۴۰۰ | ۱۱:۲۶ کد : ۵۱۱۶ اخبار سیاسی اخبار بین المللی اخبار اصلی
تعداد بازدید:۱۲۳۱
ادعاها دربارۀ قصد روسیه برای حمله به اوکراین هراس آفرینی است

«ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه روز شنبه (۲۲ آبان ۱۴۰۰) در مصاحبه‌ای اختصاصی با برنامۀ مستند «مسکو.کرملین.پوتین» از شبکه اول تلویزیون این کشور، اعلام کرد که برگزاری مانورهای نظامی در دریای سیاه در پاسخ به مانورهای ناتو در منطقه، اقدامی نامناسب خواهد بود و ضرورتی برای تشدید بیشتر اوضاع در منطقه نیست.

وی توضیح داد: «باید بگویم که در وزارت دفاع ما پیشنهاداتی برای برگزاری مانورهای از قبل برنامه‌ریزی نشده در آب‌های ساحلی روسیه در دریای سیاه مطرح شده است، ولی من معتقدم که چنین اقدامی مناسب و به مصلحت نیست و در شرایط کنونی لزومی ندارد وخامت اوضاع کنونی در منطقه را با برگزاری یک مانور نظامی بیشتر کنیم. به همین دلیل وزارت دفاع روسیه اقدامات خود را تنها به نظارت دقیق و اسکورت هواپیماها و کشتی‌های خارجی حاضر در منطقه محدود کرده است.» پوتین این نکته را مورد توجه قرار داد که در حال حاضر آمریکا و متحدانش در ناتو در حال انجام مانورهای از قبل برنامه‌ریزی نشده‌ای در آب‌های دریای سیاه هستند و این در حالی است که در این منطقه نه تنها یک گروه قدرتمند از کشتی‌های نظامی شکل گرفته، بلکه در جریان این مانورها از نیروهای هوایی و هواپیماهای راهبردی نیز استفاده می‌شود.

رئیس‌جمهور روسیه افزود: «این مسئله را در پاسخ به سؤال شما یادآور شدم که پرسیدید هواپیماهای راهبردی حامل موشک ما کجا پرواز می‌کنند. کشورهای عضو ناتو در این مانورها بمب افکن‌های بی -۵۱ هم مورد استفاده قرار گرفته است که نه تنها هواپیماهای راهبردی بوده، بلکه قادر به حمل سلاح‌های راهبردی هستند و این چالش بسیار جدی برای ما محسوب می‌شود.» ولادیمیر پوتین در بخش دیگری از این مصاحبه یادآور شد که بحران پناه‌جویان در مرزهای بلاروس با کشورهای عضو اتحادیه اروپا هیچ ارتباطی با روسیه ندارد.

وی تأکید کرد: «می‌خواهم همه این را بدانند که مشکل کنونی مهاجرت به هیچ وجه به ما مربوط نمی‌شود. همه به نوعی سعی دارند تا این موضوع را به ما مربوط کرده و مسئولیت آن را به دوش روسیه بیاندازند. این خطوط هواپیمایی روسی نیستند که مهاجرینی که اکنون در مرز بلاروس و لهستان تجمع کرده‌اند را جابه‌جا می‌کنند.» رئیس‌جمهور روسیه با اشاره به اینکه کشورهای غربی خود بحران پناه‌جویان را به وجود آورده‌اند، توضیح داد: «نباید فراموش کرد که مشکلات مربوط به مهاجرین از کجا به وجود آمده است. آیا دولت بلاروس بوده که نخستین گام‌ها در ایجاد این مشکل را برداشته؟ خیر. دلیل اصلی این بحران خود کشورهای غربی، از جمله کشورهای اروپایی هستند. اقدامات سیاسی، نظامی و اقتصادی آن‌ها عامل ایجاد این بحران شده است.»

وی در عین حال ابراز امیدواری کرد که مقامات مینسک و اتحادیه اروپا بتوانند به منظور حل و فصل مشکل پناه‌جویان در مرزهای بلاروس و لهستان، با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و با هم همکاری داشته باشند. به گفتۀ وی، این مسئله به خصوص به دولت آلمان مربوط می‌شود، برای اینکه بسیاری از این مهاجرین قصد رسیدن به خاک آلمان را دارند. پوتین در پاسخ به سؤال دیگری با تأکید بر اینکه روسیه یکی از طرفین مناقشه در شرق اوکراین نیست، ادامه داد: «در توافقات مینسک هیچ کجا از روسیه به عنوان یکی از طرفین مناقشه دونباس نام برده نشده، ما هرگز با چنین مسئله‌ای موافق نبوده و موافقت نخواهیم کرد.» رئیس‌جمهور روسیه افزود: «استفادۀ دولت اوکراین از پهپادهای تهاجمی در منطقۀ درگیری‌های نظامی، نقض آشکار توافقنامه مینسک -۲ است. با این وجود، هیچ‌کس به این اقدام واکنشی نشان نمی‌دهد. اروپایی‌ها سکوت اختیار کرده و آمریکا هم به طور کلی از این اقدام حمایت می‌کند. مقامات کی‌یف هم مستقیماً می‌گویند؛ از پهپادهای تهاجمی استفاده کرده و از این به بعد هم استفاده خواهیم کرد.» وی ادامه داد: «در چنین شرایطی رسانه‌های گروهی غربی اخباری منتشر می‌شود، مبنی بر اینکه گویا روسیه قصد حمله نظامی به اوکراین را دارد و این بسیار هشدار دهنده است.»

منبع خبر: شبکۀ العالم

کلید واژه ها: روسیه جمهور روسیه رئیس جمهور روسیه نظامی منطقه کشورهای پوتین مانورهای


نظر شما :